Co je to exploit a jak funguje

Foto: pixabay

Exploit je program nebo část kódu navržená k nalezení a využití bezpečnostní chyby nebo zranitelnosti v aplikaci nebo počítačovém systému, obvykle pro škodlivé účely, jako je instalace malwaru.


Exploit není malware sám o sobě, ale spíše je to metoda, která se používá k šíření malwaru.

Jak exploit funguje

Aby byly exploity efektivní, mnoho zranitelností vyžaduje, aby útočník zahájil řadu podezřelých operací, aby nastavil tento exploit. Většina zranitelností je obvykle výsledkem chyby softwaru nebo systémové architektury. Útočníci píší svůj kód, aby využili těchto zranitelností a vložili do systému různé typy malwaru.

Jak se mohu bránit zneužití

Mnoho dodavatelů softwaru opravuje známé chyby, aby tuto chybu zabezpečení odstranili. Bezpečnostní software také pomáhá detekovat, hlásit a blokovat podezřelé operace. Zabraňuje výskytu exploitů a poškození počítačových systémů bez ohledu na to, jaký malware se exploit snažil iniciovat. Typický bezpečnostní software implementovaný podniky k odvrácení zneužití se označuje jako ochrana před hrozbami a také software pro koncové body, detekci a odezvu (EDR). Dalšími osvědčenými postupy je zahájit program penetračního testování, který se používá k ověření účinnosti obrany.

Typy exploitů

Známé exploity

Poté, co je zneužití oznámeno autorům dotčeného softwaru, je zranitelnost často opravena pomocí opravy, aby bylo zneužití nepoužitelné. Tyto informace jsou k dispozici také dodavatelům zabezpečení. U veřejně známých zranitelností kybernetické bezpečnosti existují organizace, které uvádějí seznam jednotlivých zranitelností a poskytují identifikační číslo, popis a alespoň jednu veřejnou referenci.

Neznámé exploity

Exploity neznámé všem kromě lidí, kteří je vyvinuli, se označují jako zero-day exploity. Toto jsou zdaleka nejnebezpečnější exploity, protože k nim dochází, když architektura softwaru nebo systému obsahuje kritickou bezpečnostní zranitelnost, o které dodavatel neví. Zranitelnost se stane známou, když je odhalen hacker, který tuto zranitelnost zneužívá, proto se používá termín zero-day exploit. Jakmile k takovému zneužití dojde, jsou systémy, na kterých běží exploit software, zranitelné vůči kybernetickému útoku. Buď dodavatel nakonec vydá opravu k nápravě zranitelnosti, nebo bezpečnostní software zjistí a zablokuje zneužití a výsledný malware.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.