Nejvíce se v rodinách utrácí za energie určené na ohřev vody a na topení. Je tedy logické, že právě tady se snaží všichni šetřit. Jenže ne všechna doporučení dávají smysl. Někdy jsou naopak přímo kontraproduktivní.
Vyhledávací fráze „Jak ušetřit“ se v internetových vyhledávačích objevuje čím dál tím častěji. Důvod je jednoduchý. Inflace atakuje hranici 20 procent, ceny za energie vyskočily o desítky procent, benzín ani nafta se na čerpacích stanicích pod 40 korun za litr koupit nedá, nebo jen opravdu velmi výjimečně. Uspořit chce tedy každý. A nejčastěji na energiích, protože právě za energie na topení a ohřev vody utrácejí domácnosti nejvíce.
Sami jsme se proto probrali internetem, abychom se pokusili zjistit, která opatření by mohla přinést největší úspory. Některé rady nám smysl dávaly, jiné se jevily jako neúčinné, ale myslíme si, že není od věci si jednotlivé tipy na úspory přečíst. Zajímaly nás především úspory za energie na topení. Tady jsou některé z nich.
Pozor na krb a krbová kamna
Jsme kluci z paneláku, takže tohle nás opravdu nenapadlo. Přitom to je fyzika ze základní školy. Říká se tomu komínový efekt a údajně dokáže z místnosti „vysát“ až 40 procent tepelné energie. Jde o to, že máte-li ve vytápěné místnosti krb bez krbové vložky, nasává komín teplý vzduch z místnosti a vypouští ho ven. Stačí před otevřený krb postavit zapálenou svíčku a uvidíte, jak z místnosti proudí teplý vzduch komínem rovnou ven. Krb je tedy potřeba při nepoužívání dobře uzavřít a dvířka utěsnit.
Odvzdušnit topení není nic složitého
Vzduch je dobrý izolant a nevede teplo. Jestliže se tedy do systému vzduch dostane, a radiátor nebude plný vody, moc teplo vám nebude. A to ani v tom případě, kdy kotel pojede tzv. na „plné pecky“. Že je systém zavzdušněn, poznáte většinou podle toho, že je v radiátorech slyšet jakési praskání. Stačí vzít šroubovák, skleničku, povolit na radiátoru odvzdušňovací šroubek a počkat, dokud nezačne vytékat voda. Potom se šroubek utáhne a je hotovo.
Sušení prádla na topení není ideální
Snaha rychle vysušit prádlo někdy svádí k tomu, že se prádlo položí na horký radiátor. Ano, prádlo skutečně rychle uschne, ale má to i negativní efekt. V místnosti výrazně stoupne vlhkost. Samozřejmě, že když se na radiátor položí dámské kalhotky, nebo dva páry ponožek, nic se nestane. Ale jestliže je radiátor obložen džínovými kalhotami, svetry a prostěradlem, vlhkost v místnosti se zvýší. Navíc z obloženého radiátoru bude hůře proudit teplý vzduch, takže místnost se tolik neohřeje.
Tipů, jak uspořit za energie na topení, je pochopitelně mnohem více. Nás ale zaujaly právě tyhle, protože máme za to, že vedou k těm největším úsporám.
Máte nějaké vlastní zajímavé tipy na úsporu energie za topení? Napište nám do diskuze.
Zdroj: Marek Havlík; Wikimedia Commons; ČSÚ