V roce 1972 vyrazil českobudějovický řezník na dovolenou do Španělska a do tehdejšího Československa přivezl novinku – párek v rohlíku. Dnes běžné občerstvení vzbudilo tehdy poměrně velký ohlas.
Zní to možná úsměvně, ale je to prý skutečně tak. Na dovolené ve Španělsku uviděl českobudějovický řezník Václav Masopust stánek s rychlým občerstvením, ve kterém se prodávaly párky v rohlíku. Ano, obyčejné párky v rohlíku, žádné americké hotdogy. Klasický rohlík s odříznutou špičkou, do kterého se horkým bodcem připraví prostor pro zasunutí párku namočeného v kečupu nebo hořčici. Jednoduché a geniální rychlé občerstvení uhranulo pana Masopusta natolik, že hned po návratu do Československa zkusil párek v rohlíku prodávat i ve své provozovně.
Bude to Pikador
Jak uvedl server iDnes, první problém byl, jak takové občerstvení pojmenovat. Zvolil název „Pikador“. Pikador je zápasník s býky vyzbrojený kopím. A protože párek v rohlíku evokoval u pana Masopusta kopí zaražené do býka, pojmenoval tuhle fastfoodovou lahůdku „Pikador“. Druhým problémem prý byla tehdejší disproporce velikosti rohlíků a párků. Pan Masopust proto musel vyjednat, aby mu v pekárnách vyrobili větší rohlíky. Podařilo se a Pikador se začal v českobudějovické provozovně prodávat.
Stály se na něj fronty
Na tehdejší dobu to nebyla žádná láce. Stál 2,40 Kčs, ale přesto se na něj stály fronty. A protože s jídlem roste chuť, netrvalo dlouho a na světě byl i pojízdný vozík, ve kterém se nad horkou vodou ohřívaly párky a na teplých bodcích byly připravené čerstvé rohlíky. Dnes takové vozíky můžete vidět ve všech evropských i zámořských městech. Tehdy však něco takového působilo jako zjevení. Každý chtěl Pikador ochutnat.
Jako odměna výlet do SSSR
Není proto divu, že se „Pikadory“, tedy párky v rohlíku, brzy objevily po celém Československu. V dnešní době by byl možná z pana Masopusta milionář. V tehdejším Československu se ale úspěch odměňoval jinak. Tak nějak soudružsky. Pan Masopust si tak za „svůj“ vynález vysloužil ocenění pro nejlepšího zlepšovatele Jihočeského kraje za rok 1972 a jako bonus dostal možnost strávit týden v Sovětském svazu.
Pikador nebo hot dog?
Zajímavostí je, že párek v rohlíku, tak, jak jej známe my, tedy rohlík s odříznutou špičkou, se ve světě moc neuchytil. Tam vládne spíše hot dog. Tedy podélně naříznuté pečivo, do kterého se párek vloží, ochutí majonézou, hořčicí nebo kečupem, a následně ještě obloží třeba smaženou cibulkou, feferonkami a okurkami
Pamatujete na první českobudějovické Pikadory? Jak vám chutnaly? A jak vám párek v rohlíku chutná dnes? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.