Nutnost chránit svůj podnik před kybernetickými útoky je velmi důležitá, protože rizika zabezpečení sítě neustále rostou. Bez ohledu na to, zda jsou data a informace vaší společnosti uloženy na pevném disku nebo zasílány prostřednictvím e-mailů, opatrný přístup k bezpečnostním rizikům sítě je zcela jistě na místě.
Zde je pět nejběžnějších hrozeb, na které byste si měli dávat velký pozor
Phishing
Tento typ útoku je navržen tak, aby odcizil citlivé informace, jako jsou čísla kreditních karet a hesla. Phishingové útoky se velmi často vydávají za známé bankovní instituce nebo webové stránky, které přicházejí ve formě okamžitých phishingových e-mailů nebo zpráv navržených tak, aby vypadaly, jako že vám je zaslala například banka. Jakmile kliknete na adresu URL nebo odpovíte na zprávy, budete většinou vyzváni k zadání svých přihlašovacích údajů, které se následně odešlou přímo k útočníkovi, který tak získá přístup k vašemu bankovnictví.
Počítačové viry
Jedná se o části softwaru určené k šíření z jednoho počítačového zařízení do druhého. Většinou jsou staženy z konkrétních webových stránek nebo odeslány jako přílohy e-mailu se záměrem infikovat váš počítač a také další počítače ve vašem seznamu kontaktů prostřednictvím systémů ve vaší síti. Mohou deaktivovat vaše nastavení zabezpečení, odesílat spam, poškodit data z vašeho počítače, a dokonce smazat vše na vašem pevném disku. Proto byste nikdy neměli otevírat emailové přílohy od kontaktů, které neznáte.
Malware/Ransomware
Malware je škodlivý software, který většinou používají zločinci k zadržení vašeho systému, krádeži vašich důvěrných dat nebo instalaci škodlivých programů do vašeho zařízení bez vašeho vědomí. Šíří spyware, trojské koně a červy prostřednictvím vyskakovacích reklam, infikovaných souborů, falešných webových stránek nebo e-mailových zpráv.
Na druhé straně ransomware je typ malwaru, kdy počítačoví zločinci uzamknou vaše zařízení prostřednictvím aplikace nebo phishingových e-mailů a poté požadují výkupné za odemknutí zařízení. Můžou vám tak bránit ve spouštění aplikací, šifrování souborů, a dokonce i v úplném používání zařízení.
Denial-Of-Service Attack
Denial-of-service se pokouší bránit legitimním uživatelům v přístupu ke službám nebo informacím z webové stránky. Stává se to, když útočníci přetíží web velkým provozem. Tento typ útoků je těžší překonat. Je to proto, že se spouští z různých počítačů, které jsou většinou distribuovány po celém světě. Síť z těchto napadených počítačů se nazývá botnet.
Jak těmto hrozbám zabránit nebo snížit jejich dopad:
Nikdy neplaťte výkupné žádné osobě
Omezte návštěvy neznámých webových stránek
Neotevírejte přílohy z neznámých emailů
Používejte autentizaci i silná hesla
Dávejte pozor na veřejné Wi-Fi
Provádějte zálohy