Co je SWIFT a jak funguje

Foto: Pexels

SWIFT je systém, který běží na síti finančních institucí. Používají jej tisíce bank po celém světě ke sdělování informací o finančních transakcích bezpečným a standardizovaným způsobem.


Co je SWIFT?

SWIFT (The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je globální systém zasílání zpráv, který běží na síti finančních institucí. Tento systém využívá tisíce bank po celém světě ke sdělování informací o finančních transakcích bezpečným a standardizovaným způsobem. Před zavedením SWIFT banky využívaly TELEX pro mezinárodní transakce. TELEX byl pomalý systém platebních příkazů, který se spoléhal na popis každé transakce pomocí vět namísto kódů, což byla noční můra pro banky i uživatele. V roce 1973 byl založen SWIFT a přišel se systémem kódů, které přenášejí finanční zprávy efektivněji než TELEX. SWIFT má sídlo v Bruselu v Belgii. Od roku 2018 byla polovina všech přeshraničních plateb s vysokou hodnotou prováděna prostřednictvím SWIFT, který pokrývá 212 různých zemí.

Jak funguje systém SWIFT?

Síť SWIFT ve skutečnosti peníze nepřevádí – sděluje transakční příkazy mezi institucemi pomocí SWIFT kódů. Díky SWIFTu máme standardizované formáty IBAN (International Bank Account Number) a BIC (Bank Identifier Code), které se používají pro skutečný převod prostředků. SWIFT přiděluje každé finanční organizaci kód, který je jedinečný a má 8 nebo 11 znaků. Tento kód se nazývá kód SWIFT, ISO-9362 nebo kód BIC. Obsahuje kód instituce, kód země, kód místa (nebo kód města) a volitelný kód pobočky pro jednotlivé pobočky. Je však důležité rozlišovat mezi IBAN kódem a SWIFTem. Zatímco SWIFT kód identifikuje pouze banku, IBAN identifikuje banku i konkrétní účet v bance. Spojené státy například IBAN vůbec nevyužívají a místo toho se spoléhají na směrovací čísla ABA.

Kdo ovládá SWIFT?

SWIFT je společenství, což znamená, že není řízeno žádnou zemí. Je řízena 25členným představenstvem a pod dohledem centrálních bank zemí G-10 (Bank of Canada, Deutsche Bundesbank, Evropská centrální banka, Banque de France, Banca d'Italia, Bank of Japan, De Nederlandsche Bank, Sveriges Riksbank, Švýcarská národní banka, Bank of England, Federální rezervní systém USA), Evropská centrální banka a Belgická národní banka. SWIFT působí jako neutrální nástroj, takže o sankcích nerozhoduje. Protože však SWIFT působí podle belgického práva, musí dodržovat všechna nařízení EU, včetně sankcí. K poslednímu případu došlo v roce 2012, kdy nařízení EU zavedlo omezení na Írán.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.