Skupina, kterou založil Julian Assange, byla zodpovědná za šíření stovek tisíc dříve utajovaných dokumentů
WikiLeaks je platforma založená Julianem Assangem. Byla založena za účelem získávání a šíření utajovaných dokumentů a souborů dat z anonymních zdrojů a úniků. "Začali říkat, že jsou open source zpravodajská agentura nebo zpravodajská agentura pro lidi," řekl James Ball, bývalý zaměstnanec WikiLeaks, který se stal později kritikem. Dodal: „Stejně jako CIA nebo GCHQ nacházejí tajemství pro své vlády, myšlenka byla, že je WikiLeaks získá pro každého“.
Kdo je Julian Assange?
Australan, počítačový programátor a aktivista, který v roce 2006 založil WikiLeaks. Assangeovi pomáhali další, včetně dlouholeté spolupracovnice Sarah Harrison. Nicméně, podle Balla, „jediný člověk, na jehož názorech záleží, je Julian Assange“.
Jaké jsou největší úniky WikiLeaks?
WikiLeaks zveřejnily stovky tisíc amerických vojenských dokumentů a videí z válek v Afghánistánu a Iráku, včetně takzvaných záběrů z vedlejší vraždy a „záznamů z války v Iráku“. V roce 2010 také zveřejnili více než 250 000 diplomatických depeší ministerstva zahraničí. Bývalý americký voják Chelsea Manning byl usvědčen z úniku dokumentů.
Jaká byla role WikiLeaks v prezidentských volbách v roce 2016?
"Hlavní věc, kterou udělali, byl únik dvou sad e-mailů: první od Demokratického národního výboru a druhý od velmi blízkého poradce Hillary Clinton, Johna Podesty," řekl Ball. "Média je zveřejňovala celé týdny, a dokonce to pomohlo vytvořit konspirační teorie." Ball řekl, že e-maily se ukázaly být "velmi škodlivé pro Hillary Clinton", protože někteří voliči věřili, že ukazují, že "se demokrati spikli proti Berniemu Sandersovi, aby dosadilo Clinton jako kandidáta.
Souvisí Wikipedia a WikiLeaks?
Ne. Online encyklopedie Wikipedia, kterou provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, se vždy snažila distancovat od WikiLeaks. Termín „wiki“ označuje webovou stránku, kde mohou uživatelé spolupracovat na úpravách a upravovat obsah přímo na webu.