Podle prezidenta Nayiba Bukeleho koupil Salvador v pátek 410 bitcoinů za 15 milionů dolarů, aby je přidal do své centrální rezervy.
Středoamerická země Salvador je známá jako první země, která uznala bitcoin jako zákonné platidlo. Od té doby pravidelně nakupuje kryptoměnu. 7. září loňského roku se prezident země, Nayib Bukele, dostal do titulků novin, když prohlásil, že bitcoiny budou akceptovány v podnicích a bankách po celé zemi. Objevily se také návrhy na založení bitcoinového města, které by transformovalo národ na globální finanční kapitál.
Salvador přijal bitcoin jako legální hotovost, aby mohl bojovat proti katastrofické inflaci a snižující se kupní síle země. Odborníci se však domnívají, že suverénní kredit Salvadoru se od oficiálního přijetí bitcoinu jako legálních peněz před měsíci zhoršil. Země během čtyř měsíců od přijetí pokračovala v nákupu dalších bitcoinů, zejména když trh klesal. El Salvador nyní drží nejméně 1 801 bitcoinů v hodnotě téměř 66 milionů dolarů od posledního nákupu.
Rostoucí kritika prezidenta
Bukele byl kritizován za pokračující nákup bitcoinů z veřejných prostředků. Tyto nákupy vyvolaly pobouření některých kritiků, kteří se domnívají, že jeho kryptoinvestice mohou být škodlivé pro finanční stabilitu země. Studie ukázaly, že mnoho občanů Salvadoru nedůvěřuje přijetí bitcoinu. Jeho návrhy také vyvolaly značný odpor mezi Salvadorany, kteří se domnívají, že zvýhodňuje výhradně bohaté na úkor chudých. Minulý rok někteří obyvatelé El Salvadoru oznámili, že jejich bitcoiny zmizely z peněženky Chivo, kterou vlastní vláda.