Ricardo Navarro, ekolog obnovitelných zdrojů energie ze Salvadoru, v rozhovoru pro britský list The Telegraph kritizoval návrh vlády Salvadoru využívat energii ze sopek pro těžbu bitcoinů a označil jej za neekonomický.
Sopečná energie pro těžbu: proč není návrh Salvadoru dobrý
Navarro, který vede salvadorské centrum pro technologii, řekl britskému listu The Telegraph: „Geotermální energie stále stojí víc než ropa." Zároveň byl stejně kritický k následnému plánu tamního prezidenta Nayiba Bukeleho na vytvoření prvního bitcoinového města na světě, postaveného blízko sopky k využití její geotermální energie. Řekl: "Mluvit o stavbě tohoto města vedle sopky je jako myslet si, že jste bohatí, protože žijete vedle banky." Ekolog následně vysvětlil problémy, které tuto realizaci velmi znesnadňují. Navarro tvrdí, že: „Geotermální energie nepotřebuje sopky. Potřebuje spodní vodu, páru. Ale už teď máme problémy s nedostatkem vody v Salvadoru.“
Loni v červnu oznámil prezident Salvadoru Bukele prostřednictvím Twitteru návrh, že země by měla využívat geotermální energii z mnoha tamních sopek (25) k těžbě bitcoinu, což je činnost, o které je známo, že je velmi energeticky náročná. Prezident tím pověřil státní elektrárenskou společnost La Geo. V listopadu pak přišlo oznámení, že první bitcoinové město na světě bude postaveno vedle sopky, aby využilo její geotermální energii, a bude financováno vládními dluhopisy zajištěnými bitcoiny. To se ale podle odborníků alespoň prozatím okládá.