Meta, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, prozradila, že nemá v úmyslu zavést výchozí šifrování end-to-end (E2EE) ve všech svých službách pro zasílání zpráv až do roku 2023, čímž posunula své původní plány nejméně o rok.
"Dáváme si na čas, abychom to udělali správně, a neplánujeme dokončit globální zavádění end-to-end šifrování ve výchozím nastavení ve všech našich službách pro zasílání zpráv dříve než někdy v roce 2023," řekla šéfka bezpečnosti Meta Antigone Davisová. Společnost uvedla, že má v úmyslu používat ve svých aplikacích kombinaci nešifrovaných dat, stejně jako informace o účtech a hlášení od uživatelů, aby zlepšila bezpečnost a bojovala proti zneužívání, a poznamenala, že cílem je v první řadě zabránit škodám a poskytnout uživatelům větší kontrolu a aktivní vybízení uživatelů, aby označovali škodlivé zprávy. Meta již dříve nastínila plány, že budou „plně end-to-end šifrovány nejdříve někdy v roce 2022“. K září 2021 používá produkty Meta denně 2,81 miliardy uživatelů.
Posun k šifrování je zásadním prvkem návrhů Meta na vybudování jednotné komunikační platformy zaměřené na soukromí, kterou společnost oznámila v březnu 2019, přičemž generální ředitel Mark Zuckerberg uvedl, že „budoucnost komunikace se bude stále více přesouvat k soukromým, šifrovaným službám, kde mohou být lidé sebevědomí v tom, co si navzájem říkají, a jejich zprávy zůstávají v bezpečí." Za tímto účelem gigant sociálních médií loni sloučil chaty Messenger a Instagram, aby umožnil komunikaci napříč aplikacemi. Stojí za zmínku, že zatímco WhatsApp je ve výchozím nastavení šifrován end-to-end, Facebook Messenger a Instagram nikoli. Společnost poprvé spustila E2EE ve své aplikaci Messenger v roce 2016, i když je k dispozici pouze po přepnutí do režimu „Secret Conversation“, který je omezen na mobilní aplikace. Meta od té doby rozšířila E2EE pro hlasové hovory a videohovory v Messengeru začátkem letošního srpna spolu se spuštěním nového nastavení opt-in jako součást omezeného testu v určitých zemích, který zapne funkci pro přímé zprávy Instagramu.
Tento vývoj přichází v době, kdy se objevují otázky, jak by platformy mohly umožnit E2EE a zároveň podporovat policejní vyšetřování, což vyvolává obavy, že širší ochrana šifrováním by mohla akutně omezit úsilí o řešení sexuálního zneužívání dětí a jiného problematického obsahu.