Jak funguje smart contract

Foto: pixabay

Chytré kontrakty/smlouvy drží klíč ke krypto ekonomice a umožňují přenos hodnoty a široké škály finančních aplikací napříč blockchainy, jako je Ethereum. Ale co přesně jsou chytré smlouvy a jak fungují?


Ve skutečnosti nejsou chytré smlouvy až tak rozdílné od tradičních smluv. Stejně jako smlouva, která je sepsána na papíře, stanoví podmínky dohody. Co je však dělá „chytrými“, je to, že jsou automatizované, spouštěné pomocí počítačového kódu, který běží na blockchainu. Inteligentní smlouvy tak rozšiřují základní premisu bitcoinu, která spočívá v poskytování způsobu, jak posílat a přijímat finanční prostředky bez důvěryhodného zprostředkovatele, jako je banka. S chytrými smlouvami je možné spolehlivě a bezpečně automatizovat téměř jakýkoli druh transakce, ať už jde o převod nemovitosti, nákup zboží, výplatu bonusů a další. Inteligentní smlouvy jsou kódovány tak, že jakmile jsou splněny podmínky smlouvy – například dorazí zásilka – platba převodem kryptoměny je automatizována.

Chytré smlouvy jsou základními stavebními kameny tisíců různých decentralizovaných aplikací a kryptoměn. Pravděpodobně nejrozšířenější aplikace je v DeFi, kde se chytré smlouvy používají k vyplácení odměn poskytovatelům likvidity nebo lidem, kteří vkládají své tokeny na zabezpečení blockchainových sítí. Mezi aplikace, které se spoléhají na chytré smlouvy, patří například Uniswap, decentralizovaná platforma pro výměnu kryptoměn, která uživatelům umožňuje obchodovat s různými tokeny bez jakékoli pravomoci, která by určovala směnné kurzy. Místo toho chytré smlouvy stanovují sazby pomocí algoritmů, které se řídí základní nabídkou a poptávkou. Klíčovou výhodou chytrých smluv je pohodlí, které poskytují. Výměna fiat měny v tradičním světě financí je drahá a časově náročná a pro někoho i neuskutečnitelná.

Chytré smlouvy může vytvořit kdokoli a nasadit je do libovolného počtu blockchainů, včetně Etherea, Solana, Avalanche atd. Kód v rámci chytré smlouvy je transparentní a ověřitelný, což znamená, že kdokoli může zkontrolovat jeho logiku a ověřit si, jak to funguje. Blockchain uchovává kopii kódu chytré smlouvy a také jeho aktuální stav a všechna jeho transakční data. V okamžiku, kdy chytrá smlouva obdrží finanční prostředky, její kód bude spuštěn všemi uzly na tomto blockchainu, aby se dosáhlo konsensu ohledně jeho výsledku a toku hodnoty, který z něj vyplývá. Právě tato distribuovaná povaha inteligentních smluv eliminuje potřebu centralizovaného úřadu k provádění dohody.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.