Řada webových stránek patřících izraelské vládě byla v pondělí shozena při DDoS útoku, čímž byly na nějakou dobu nepřístupné.
"V posledních několika hodinách byl identifikován útok DDoS proti poskytovateli komunikace," uvedlo na Twitteru Izraelské národní kybernetické ředitelství (INCD). "V důsledku toho byl na krátkou dobu odepřen přístup k několika webovým stránkám, mezi nimi i vládním. Od této chvíle se všechny weby vrátily k běžné činnosti."
Útoky DDoS (Distributed Denial of Service) zahrnují více připojených online zařízení, známých jako botnet, která se používají k zahlcení cílového webu falešným provozem. Na rozdíl od jiných druhů kybernetických útoků se útoky DDoS nepokoušejí narušit bezpečnost. Cílem DDoS útoku je „pouze“ znepřístupnit váš web a servery legitimním uživatelům. Díky tomu je oblíbenou zbraní pro hacktivisty, kteří používají útoky DoS jako prostředek k vyjádření své kritiky všeho, od vlád a politiků, včetně velkých korporátů a současných událostí. Tento typ útoků používá například také skupina Anonymous
Útoky DDoS mohou přicházet v krátkých dávkách nebo se mohou jakkoli opakovat. Tak nebo tak, dopad na web nebo firmu může trvat dny, týdny a dokonce měsíce. V tomto případě jde o to, jak je organizace schopná těmto útokům čelit, popřípadě jak umí tyto útoky předvídat (například zvýšený počet z podezřelých IP adres) . Může se tak stát, že DDoS bude extrémně destruktivní pro jakoukoli online organizaci. Útoky DDoS mohou mimo jiné vést ke ztrátě příjmů nebo narušit důvěru spotřebitelů a poškodit tak pověst firmy.
INCD nepřipsalo útoky konkrétnímu aktérovi, ale izraelský deník Jerusalem Post narážel na možnost, že incident mohl být dílem hackerské skupiny spojené s Íránem v odvetě za údajný pokus o sabotáž národní továrny na obohacování jaderných zbraní Fordow. Není to poprvé, co byly útoky DDoS nasměrovány proti vládní IT infrastruktuře, což s pokračující rusko-ukrajinskou válkou připravuje půdu pro sérii útočných kampaní DDoS.