Ruští hackeři provedli „kybernetický útok" na největší ukrajinský soukromý energetický konglomerát jako odvetu za nesouhlas jeho majitele s ruskou válkou na Ukrajině, uvedla v pátek firma.
Skupina DTEK, která vlastní uhelné a tepelné elektrárny v různých částech Ukrajiny, uvedla, že cílem hackerského útoku bylo destabilizovat technologické procesy jejích distribučních a výrobních firem, šířit propagandu o činnosti společnosti a nechat ukrajinské spotřebitele bez elektřiny. Skutečný dopad hackerského útoku a to, jaké počítačové systémy byly narušeny však není jasné. Hackerský incident byl zveřejněn několik dní poté, co Rinat Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny a majitel společnosti DTEK, zažaloval Rusko u Evropského soudu pro lidská práva za škodu na majetkových právech ve výši miliard dolarů. Rusky hovořící hackerská skupina známá jako XakNet tento týden prohlásila, že pronikla do sítí společnosti DTEK, a jako důkaz zveřejnila v aplikaci Telegram snímky obrazovky s údajnými daty DTEK.
XakNet měl přístup k datům patřícím organizaci, která byla pravděpodobně hacknuta ruskou kyberšpionážní skupinou, což naznačuje možné spojení mezi XakNet a ruskou vládou, uvedl Alden Wahlstrom, vedoucí analytik americké bezpečnostní společnosti Mandiant, která některé aktivity XakNet vyšetřovala.
Podle společnosti DTEK, která na svých internetových stránkách uvádí, že zaměstnává 56 000 lidí, se hackerský incident časově shodoval s ruským ostřelováním tepelné elektrárny ve městě Kryvyj Rih ve střední Ukrajině, kterou DTEK vlastní. Společnost Microsoft ve své dubnové zprávě uvedla, že ruské hackerské útoky byly někdy používány společně s vojenskými údery. Zpráva dále uvádí, že kybernetický útok zasáhl ukrajinskou společnost 1. března, tedy ve stejný den jako ruský raketový úder na televizní věž v Kyjevě. Ukrajinští dodavatelé energie jsou od anexe Krymu Ruskem v roce 2014 soustavně terčem ruských hackerských týmů. Ministerstvo spravedlnosti obvinilo ruskou vojenskou zpravodajskou službu z kybernetických útoků na energetické společnosti v letech 2015 a 2016. Stejná ruská hackerská skupina se v dubnu údajně zaměřila na elektrická zařízení v oblasti sloužící 2 milionům obyvatel Ukrajiny, ale ukrajinští představitelé tvrdili, že hackerský útok byl zmařen.