Zdá se, že Saudská Arábie má nekonečné množství peněz. Kromě nákupu špičkových fotbalistů, kteří si za několikaměsíční angažmá v tamní lize vydělají miliardy, si Saúdové troufají i na stavbu ultramoderního města za 22 biliónů korun.
Saúdská Arábie město budoucnosti
Projekt „The Line“ je jedním z nejdiskutovanějších megaprojektů na světě. Projekt byl kritizován v mnoha otázkách. Od lidských práv až po dopady na životní prostředí. Výstavba tohoto města má vyjít na téměř 1 bilion dolarů. Podívejme se na klíčová fakta o tomto novém „městě“.
Délka 170 km
Tento projekt je novým typem městské zástavby, která má mít délku až 170 kilometrů a bude zahrnovat několik vzájemně propojených komunit s přírodními, a pro pěší přívětivými, prostory. The Line se má nacházet mezi pobřežím Rudého moře a severozápadem Saúdské Arábie a zastavěná plocha má mít rozlohu 34 km čtverečních.
Více než 1 milion obyvatel do roku 2030
V tomto městě má žít více než milion lidí z celého světa. Město se má stát centrem inovací a podnikání. Podle strategického plánu regionu Neom (nová městská oblast, jejíž výstavbu plánuje Saúdskoarabské království v severozápadní provincii Tabuk) bude tento nárůst počtu obyvatel postupně pokračovat. Celkově má ve městě žít až 9 milionu obyvatel.
Pouze 5 minut chůze
Projekt je navržen tak, aby se v něm dalo pohodlně žít a aby veškerá občanská vybavenost byla v dosahu 5 minut chůze. Projekt má být proto vybaven infrastrukturou s udržitelnými inteligentními technologiemi pro inženýrské sítě. K automatizované hromadné dopravě, nebo samořiditelným autům to bude rychlá pětiminutová procházka.
Was just reading about Saudia Arabia’s project called “The Line”. Like a smart utopian city in a straight line with high walls. No cars…no roads. It freaks me out. Like something that would be in a episode of black mirror. This will definitely be a spectacle once it’s done pic.twitter.com/ohblr3i6kd
— Tiara yeenKNO 🌙 (@Sexi_Happi_Chic) August 14, 2023
Více než 380.000 pracovních míst
Cílem The Line je vytvořit do roku 2030 až 380.000 pracovních míst a přispět k domácímu HDP ve výši 180 miliard saúdskoarabských rijálů (cca 50 miliard USD).
Téměř bez aut
Celý projekt se pyšní tím, že je budován spíše kolem lidí než kolem automobilů. Na druhou stranu se pracuje na projektu veřejné dopravy, která bude obyvatelům města vždy při ruce. Byly podepsány dohody se společnostmi AECOM a Bechtel o vývoji pokročilé dopravní infrastruktury, což z projektu The Line činí jeden z největších a nejkomplexnějších infrastrukturních projektů na světě.
Obnovitelná energie
Veškerá energie má být 100% obnovitelná, pocházející především ze solárních, větrných a vodíkových elektráren, což by zajistilo relativně čisté a neznečištěné městské prostředí. Přestože se vedou spory o to, jak "ekologický" projekt to bude, pokračují debaty o velkém ničení životního prostředí během výstavby projektu. Podle Philipa Oldfielda, vedoucího školy pro stavební prostředí na Univerzitě Nového Jižního Walesu (UNSW), vznikne s materiály použitými při výstavbě takového projektu přibližně 1,8 milionu tun emisí uhlíku. To je více než roční emise uhlíku mnoha evropských zemí.