CBDC je digitální měna centrální banky, nový typ peněz, se kterými vlády experimentují a jehož jádrem je často blockchain
CBDC znamená „digitální měna centrální banky“ a jedná se o typ měny, se kterou experimentují vlády po celém světě. Co odlišuje CBDC od zavedených měn, je to, že zastánci doufají, že může použít novou platební technologii, obvykle blockchain, k potenciálnímu zvýšení efektivity plateb a snížení nákladů.
Tento nový typ měny je stále na počátku svého vývoje. Většina zemí tuto myšlenku stále teprve začíná zkoumat, jako je například americká forma digitálního dolaru. Několik ambiciózních zemí, včetně Číny s digitálním juanem a Jižní Koreje, již tuto technologii aktivně testují. Každá země zkoumající CBDC má svůj vlastní přístup. Několik CBDC je založeno na stejných obecných principech a blockchainové technologii, která je základem bitcoinu.
Je známo, že několik zemí experimentuje s CBDC inspirovanými blockchainem. Průkopníkem v tomto ohledu byla Venezuela, která v roce 2018 uvedla na trh vlastní kryptoměnu petro. Petro však sužují problémy a jen velmi málo Venezuelanů jej skutečně používá. Kromě Venezuely je čínská vláda pravděpodobně nejdále ve vytváření CBDC. Digitální jüan již zkouší v několika městech. Americká Federální rezervní banka v Bostonu spolupracuje s prestižním Massachusettským technologickým institutem (MIT) na experimentu s digitálním dolarem.
Proč v poslední době tolik zemí zkoumá CBDC?
Bitcoin od svého uvedení v roce 2009 rychle rostl a inspiroval řadu měn a finančních produktů využívajících podobnou technologii. Ale teprve v roce 2019, kdy byla odhalena libra, projekt digitální měny podporovaný Facebookem založený na technologii blockchain, začaly vlády po celém světě vážněji zkoumat, zda by měly přijmout podobnou technologii.
Nahradí CBDC peníze, které dnes používáme?
Většina zemí vidí CBDC jako doplňkovou formu peněz, nikoli nutně jako měnu, která nahradí stávající infrastrukturu.
Kolik zemí experimentuje s CBDC?
V roce 2020 bylo osloveno 66 centrálních bank. 80 % centrálních bank uvedlo, že tuto myšlenku zkoumají, zatímco 10 % naznačilo, že je „bezprostředně blízko“ spuštění CBDC pro širokou veřejnost.
Budou všechny CBDC používat blockchain?
Ne. Zatímco mnoho centrálních bank vidí blockchain jako výhodu, tak na druhé straně jsou centrální banky, které vyjádřily skepticismus a tvrdí, že CBDC inspirované blockchainem nepřináší dostatek výhod, které by ospravedlnily jeho vytvoření a udržování.