Věděli jste, že GPS je jedním ze čtyř globálních navigačních satelitních systémů? Čtyři globální systémy GNSS jsou – GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou. Kromě toho existují dva regionální systémy – QZSS a IRNSS.
Global Positioning System (Spojené státy americké)
GPS je nejstarší GNSS systém. Svou činnost zahájil již v roce 1978 a od roku 1994 byl k dispozici pro globální použití. Potřeba mít nezávislou vojenskou navigační schopnost řídila jeho veškeré inovace. A americká armáda byla první, kdo si to uvědomil. A tak byl v roce 1964 k tomuto účelu nasazen systém Transit. Transit, který byl také známý jako NAVSAT. Tento systém poskytoval informace o poloze a navigaci raketovým ponorkám, lodím a také k hydrografickému průzkumu a geodetickému zaměřování americké armádě. Postupem času byl systém GPS otevřen pro veřejné použití. V současné době má GPS 33 satelitů, z nichž 31 je na oběžné dráze a je funkčních. Je spravován americkým letectvem a zavázal se udržovat dostupnost nejméně 24 funkčních satelitů GPS. K dnešnímu dni systém GPS vypustil 72 satelitů.
GLONASS (Rusko)
Global Navigation Satellite System neboli GLONASS je globální navigační systém Ruska. GLONASS byl uveden do provozu v roce 1993 s 12 satelity. V současné době je na oběžné dráze celkem 27 satelitů a všechny jsou funkční. GLONASS je provozován ruskými silami protivzdušné obrany a je druhým alternativním navigačním systémem v provozu.
Galileo (EU)
Galileo je GNSS Evropské unie, kterou dává dohromady Evropská kosmická agentura a Evropská agentura pro GNSS jej bude provozovat. Galileo je globální navigační systém dostupný pro civilní i komerční použití. Plně rozmístěný systém Galileo by se měl skládat z 30 funkčních satelitů a 6 náhradních na oběžné dráze.
Beidou (Čína)
BeiDou je čínský satelitní navigační systém. Na oběžné dráze má celkem 22 operačních družic a celá konstelace je naplánována na 35 družic. BeiDou-1 také známý jako první generace bylo souhvězdí tří satelitů. Začal fungovat v roce 2000 a nabízel omezené pokrytí a navigační služby, zejména pro uživatele v Číně a sousedních regionech. Beidou-1 byl vyřazen z provozu na konci roku 2012. BeiDou-2, také známý jako COMPASS, je druhou generací systému. Do provozu byl uveden v roce 2011 s částečnou konstelací 10 satelitů na oběžné dráze. Jeho další generací je BeiDou-3. První satelit BDS-3 byl vypuštěn v březnu 2015.
IRNSS – NAVIC (Indie)
Indický regionální navigační satelitní systém (IRNSS), který později dostal operační název NavIC nebo NAVigation with Indian Constellation, je regionální satelitní navigační systém Indie. IRNSS, vypuštěný a provozovaný Indickou organizací pro výzkum vesmíru (ISRO), pokrývá Indii a blízké regiony, které dosahují až 1500 km.
QZSS (Japonsko)
Satelitní systém Quasi-Zenith je regionální družicový navigační systém z Japonska