Doba, kdy se na českých zahrádkách pěstovaly brambory, nebo třeba mrkev, a v květinových záhonech rostly pivoňky, nebo růže, je asi pryč. Češi si čím dál tím častěji vysazují na zahrádkách levandule.
Globální oteplování se projevuje i na českých zahrádkách. Tam, kde se dříve pěstovaly třeba brambory, jsou dnes mnohdy melouny, papriky, nebo jahody. Zahrádkáři také začínají experimentovat například s citrusy, mangem, broskvemi a čím dál tím častěji jsou na českých zahrádkách vidět i fialové květy levandule. Tuhle voňavou rostlinu máme sice většinou spojenou s teplým podnebím ve francouzské Provence, ale současné teploty v Česku umožňují její bezproblémové pěstování už i u nás.
Levandule je totiž rostlina, která velmi dobře snáší sucho a nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých, písčitých nebo štěrkovitých, dobře odvodněných půdách. Vyžaduje plně osluněné stanoviště s dobrou cirkulací vzduchu. Prospívá i bez přihnojování, ale při velké vlhkosti může trpět uhníváním kořenů. A protože právě podmínky jsou v posledních letech pro pěstování levandule ideální i v Česku, objevuje se na českých zahrádkách levandule čím dál tím častěji.
Často si ji lidé sice vysazují pouze kvůli její vůni a krásnému vzhledu, který oživí i zanedbanou zahrádku, ale široké využití má levandule i v gastronomii, a to jako koření i bylinka. Při přípravě pokrmů je totiž možné použít jak čerstvé, tak sušené květy. V letních měsících lze levandulí oživit různé ovocné saláty či zmrzlinu, oblíbená je rovněž levandulová limonáda. V teplé podobě ji lze konzumovat také v podobě čaje. Při přípravě masa pak lze levanduli přidat do grilovací marinády. Někdy bývá dokonce také součástí některých směsí provensálského koření. V neposlední řadě lze pomocí této rostliny ochutit také například med či cukr a vyrobit si levandulový sirup pro skvělou domácí limonádu.
Ale pozor. O levanduli je také potřeba se řádně starat. Nestačí jenom tak utrhnout květ ze stonku. To by v dalších letech moc neprospívala. Ideální je jeden stonek po druhém ustřihnout nůžkami. Stonek by měl mít délku alespoň 20 centimetrů. Stonky je vhodné svázat do kytice a pověsit květem dolů na místo, kde mírně proudí vzduch. Jakmile jsou květy suché, lze je jemným způsobem „vydrolit“. Nejlépe do prodyšných plátěných sáčků. Suché květy lze potom přidávat jako koření třeba do pokrmů, salátů, cukru, atd…
Skvělá je také levandulová limonáda, do které ale patří naopak květy čerstvé. Výroba limonády je snadná. Čerstvé květy necháte svařit ve vodě s hnědým cukrem. Přecedíte a necháte zchladnout. Do vychladlého roztoku následně přidáte tolik vody, aby vám vyhovovala koncentrace vylouhované levandule. Přidáte citronovou šťávu, lístky máty, čerstvé levandulové květy a můžete servírovat. Nezapomeňte na led.
Někdo si dokonce doma vyrábí z levandule i svoji vlastní kosmetiku, což je ovšem už poněkud složitější disciplína, která vyžaduje určité znalosti. Bez toho totiž hrozí, že byste si neodborně vyrobenou domácí kosmetikou mohli spíše uškodit, než že by vám nějak prospěla.
Pěstujete doma levanduli? K čemu ji používáte? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.