Centrální banka Ruska údajně spekuluje o blokování investic do bitcoinu a kryptoměny tím, že zabrání převodům z karet na kryptoměnové burzy.
Podle zpráv ruská centrální banka zvažuje několik možností, jak omezit investice do kryptoměn, jednou z nich je blokování plateb kreditními kartami na burzách. Postup by byl docela jednoduchý; bankám by stačilo zakázat převody do institucí s MCC kódem (čtyřmístný kód) odpovídajícím směnárenské činnosti kryptoměn.
V tuto chvíli však vše zůstává na poli hypotéz
Jisté je, že centrální banka Ruska se zdá být skutečně odhodlána zabrzdit oběh kryptoměn. Banka připravuje zprávu, kterou předloží regulačním orgánům a která zdůrazní rizika kryptoměn pro stabilitu finančního systému. Jde o to, že jakákoli iniciativa centrální banky bude muset projít ruským parlamentem. V tuto chvíli byla vytvořena pracovní skupina pro kryptoměny, která má za úkol dospět k regulaci. Prvním krokem by mohlo být zakázat Rusům nakupovat nebo obchodovat s kryptoměnami od tuzemských společností. V praxi se Rusové, kteří chtějí obchodovat s kryptoměnami, budou muset obrátit na devizové burzy. Tuto hypotézu předložil viceprezident ruské centrální banky Vladimir Chistyukhin, který výslovně připustil, že: "Nevidíme místo pro kryptoměny na ruském finančním trhu."
Digitální rubl
Nepřátelství ruské centrální banky vůči bitcoinu a kryptoměnám je pravděpodobně způsobeno prací, kterou vykonává pro vydávání digitálního rublu. Zřejmě probíhají první testy, které by z Ruska udělaly po Číně druhý velký stát, který by vydal vlastní CBDC. Je možné, že ruská centrální banka jednoduše chce, aby v zemi bylo místo pouze pro jednu digitální měnu, a to národní, na úkor soukromých nebo decentralizovaných iniciativ.
Rusové mají rádi kryptoměny
Bez ohledu na obchodování je třeba mít na paměti, že Rusko se stalo jedním z oblíbených míst těžařů. Po zákazu těžby Bitcoinu v Číně se výroba BTC přesunula hlavně do okolí Moskvy a Petrohradu. Podle několika zpráv Rusové investovali do kryptoměn 5 bilionů rublů, což je přibližně 68 miliard dolarů. Vypadá to tedy, že navzdory nepřátelství centrální banky mají Rusové kryptoměny rádi. Budoucí regulace s tím bude muset počítat.