Zatímco bitcoin a další krypto nadšenci doufají v obrat na poslední chvíli, neustálý strach z represivních vládních nařízení pomalu tuto naději bere.
Andrey Lugovoy, člen dolní komory ruského parlamentu, oznámil, že nacionalistická strana se snaží regulovat sektor těžby kryptoměn. Nová legislativa podle Lugovoje pomůže jak státu, tak těžařům. Dále pohrozil těžařům v zemi, že pokud bez povolení státu připojí své zařízení pro těžbu kryptoměn, mohou čelit vězení. Těžaři v zemi byli také obviněni z používání levné a dotované energie a po pobídkách neplatí daně. Mnoho klíčových regulátorů v Rusku se domnívá, že těžba je soukromým podnikem a neměla by mít žádnou podporu ze strany státu. Argument regulátorů je založen na skutečnosti, že těžba kryptoměn spotřebovává spoustu energie, která se obešla bez regulací a mohla by mít z dlouhodobého hlediska devastující dopad na zemi. Podle nařízení budou těžaři muset žádat o povolení a platit daně po odečtení poplatků za energie. Pokud to těžaři neudělají, poruší ustanovení správního a trestního zákoníku Ruské federace.
Toto nařízení je mírnější než postoj Číny, ve které byl úplný zákaz těžebních činností, protože města nedokázala splnit své klimatické kvóty.
Postoj Ruska ke kryptoměnám
Hlavním důvodem obav z regulace těžby v Rusku je výsledek předchozího postoje vlády ke kryptoměnám. Vladimir Putin dříve vyjádřil své obavy ohledně kryptoměn jako „vysoce rizikové a nestabilní“. Centrální banka Ruska také usiluje o zákaz soukromých kryptoměn, protože se zaměřuje na své CBDC s odkazem na rostoucí objemy a vysoce rizikové investice.
Anatolij Aksakov, předseda parlamentního výboru pro finanční trh, vyjádřil podporu vládním nařízením a dodal, že činnost těžařů nemá pro národ „žádnou společenskou hodnotu“.
Navzdory národnímu postoji k soukromým kryptoměnám objem kryptotransakcí každý rok přesahuje 5 miliard dolarů. Čínské potlačení těžebních aktivit vedlo k migraci těžařů do Kazachstánu, Ruska a USA, čímž se Rusko stalo třetím největším centrem těžby kryptoměn.