Přijetí bitcoinu jako zákonného platidla mělo pro vládu v Salvadoru některé negativní důsledky, což pravděpodobně omezí jeho atraktivitu pro další země, uvádí ve své nové zprávě agentura Moody's Investors Service.
V loňském roce přijala salvadorská vláda bitcoin jako druhou formu zákonného platidla a umožnila provádět platby buď v této kryptoměně, nebo v amerických dolarech. Moody's uvedla, že tento krok byl navržen jako součást širšího úsilí učinit ze Salvadoru globální centrum pro kryptoměny obecně, a konkrétně pro Bitcoin. Tato politika však měla také negativní důsledky pro úvěrový profil země, uvedla agentura.
"Odhadujeme, že celkově vláda vynaložila na zavedení bitcoinu přibližně 375 milionů USD, včetně zhruba 106 milionů USD ze zdrojů státní pokladny na nákup bitcoinu, které vyústily v nerealizované ztráty ve výši přibližně 57 milionů USD – což dále omezuje likviditu státu," uvedla agentura Moody's. Poznamenala, že tato politika také negativně ovlivnila přístup vlády k financování, protože přijetí kryptoměny v zemi zkomplikovalo již tak napjaté vztahy s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) - a země se tak musela spoléhat na finanční podporu jiných regionálních, multilaterálních institucí. "Očekáváme, že vláda by měla být schopna zajistit dostatečné financování pro nadcházející splatnost v roce 2023, přičemž naše největší obavy se zaměřují na ochotu platit," uvedla agentura Moody's." Bez podpory velkých mezinárodních multilaterálních rozvojových bank však bude mít vláda problémy se splácením již v roce 2025." Agentura Moody's dále uvedla, že pravděpodobnost, že ostatní země budou následovat příkladu Salvadoru, je velmi nízká.