Dovolená v Chorvatsku letos výrazně zdražila. Levněji je údajně jak v Řecku, tak i třeba ve Španělsku, nebo v Portugalsku. Netvrdí to pouze turisté, ale také sami Chorvaté, kteří radí hledat ubytování přímo u pronajímatelů.
Chorvatsko je pro mnoho českých turistů srdeční záležitostí. K Jaderskému moři jezdí některé rodiny z České republiky dokonce i několikrát za rok. Výjimkou nejsou ani rodiny, které ke svým chorvatským přátelům jezdí již několik let. Jenže s přechodem Chorvatska na euro se v zemi výrazně zdražilo. A neříkají jenom sami turisté.
Asi nepojedeme do předraženého Chorvatska, jsou lepší a levnější destinace
Jaroslav Janák; čtenář webu CestyAvylety.cz
Například Mirko Bulić z chorvatského Sdružení asociací pro rodinné ubytování se pro server dnevnik.hr vyjádřil v tom smyslu, že ceny ubytování se reálně zvedly o přibližně 30 procent, ačkoliv s ohledem na ekonomickou situaci by bylo odpovídající zdražení ubytování o cca 15 – 20 procent.
Prezidentka Asociace rodinných pronajímatelů Barbara Marković šla ve svém vyjádření pro stejný server dokonce ještě dál: „Je jasné, že s inflací a zvýšenými náklady pronajímatelů je zdražování nevyhnutelné. Bohužel už teď jsou však naše ceny mnohem vyšší než u našich konkurentů, jako je třeba Řecko, Španělsko, nebo Portugalsko“, říká Marković a pokračuje: „Například běžný byt v Řecku přijde v hlavní sezóně na přibližně 90 eur, ale v centru Splitu vyjde letos nocleh na 150 až 170 eur. V restauraci v Řecku zaplatíte za nejdražší láhev vína v sezóně nějakých 25 eur, zatímco ve Splitu 50 eur“.
Svoje zkušenosti s letošní dovolenou popisují i někteří čeští turisté: „ Do Chorvatska jsme s dětmi jezdili deset let. V Rogoznici jsme měli oblíbený apartmán. Místní rodina nás vždy vítala grilováním ryb, bylo to tam skvělé, ale je to tam čím dál tím dražší. Letos by nás apartmán místo 75 eur na den stál 110 eur, a to je na nás už hodně“, napsala v emailu rodina z Prahy, která proto prý letos do Chorvatska již nepojede.
A jak tedy při plánování dovolené v Chorvatsku ušetřit? "Moje hlavní rada je vyhýbat se platformám, které nabízejí zprostředkování ubytování a snažit se oslovit pronajímatele osobně. Tak mohou totiž turisté ušetřit až 20 procent“, doporučuje Barbara Marković
S tím souhlasí i Mirko Bulić, který ale doporučuje začít s hledáním ubytování v podstatě ihned a hledat především ubytování dále od centra měst. "Nemá smysl hledat ubytování v centru Rovinje, Zadaru nebo Opatije. Pokud pojedete 2 kilometry od centra, dostanete o 20 procent nižší cenu a 3 kilometry dál od centra klidně i 30 procent,“ říká Bulić.
Jak se na současné náklady spojené s dovolenou v Chorvatsku díváte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.