Díky odvážnému triku Čedoku se v roce 1939 dostaly tisícovky Židů do bezpečí

Terezín
Foto: Daniel Kadlec

Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava měla řada židovských občanů československé cestovní pasy s razítkem umožňujícím vycestovat ze země ještě do konce dubna roku 1939. Háček ale spočíval v tom, že neměli žádná tranzitní víza.


A právě tranzitní víza byla klíčem k tomu, aby se Židé dostali z okupované země. Díky těmto vízům se totiž mohli dostat k zámořským lodím kotvícím v přístavech ve třetích zemích, zejména v Rumunsku a Bulharsku. Možnosti, jak tato víza získat, byly nejisté, třeba i díky nedostatku času na jejich vyřízení.  Souboj s časem řešili v té době uprchlíci různě. Se zajímavým, a nakonec funkčním, nápadem přišla tehdy cestovní kancelář Čedok, která řešila, jak dostat k moři tisíce emigrantů bez víz.

Jako šikovný nápad se totiž ukázalo využití toku řeky Dunaj. Ten by tehdy pro osobní dopravu uznávaný jako neutrální území bez pravomocí celních a pasových orgánů zemí na jeho březích. Za tímto účelem si Čedok začal pronajímat říční osobní lodě v Bělehradě, které nechal pro uprchlíky přistavit v říčních přístavech ve Vídni a později v Bratislavě.

Tam cestující nastoupili do lodi a přeplavili se neutrálním územím po celém dolním toku Dunaje až k Černému moři, kde už přímo přestupovali do zámořských lodí směřujících do přístavu Haifa, dnes třetího největšího města v Izraeli. Tímto jednoduchým trikem zachránila cestovní kancelář tisíce uprchlíků, jimž by při setrvání v zemi hrozil pravděpodobně velmi smutný osud.

V roce 1939 se situace Židů v Československu totiž dramaticky zhoršila. Po rozpadu Československa a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava se Židé stali terčem systematické perzekuce. Nacisté zavedli protižidovské zákony, které omezovaly jejich základní lidská práva. Židé byli vyloučeni z veřejného života, nesměli vykonávat některá povolání a jejich majetek byl konfiskován.

Roku 1939 navíc začaly deportace Židů do koncentračních táborů. Mnozí se proto pokusili uprchnout do zahraničí, ale možnosti byly omezené a mnoho zemí odmítalo přijímat uprchlíky. Židovská komunita v Československu čelila rostoucí nejistotě a strachu z budoucnosti. O to více se odvážný nápad Čedoku cení.

V tomto roce se také zformovala odbojová hnutí, která se snažila pomoci Židům uniknout před nacistickým terorem. Přesto se většina židovského obyvatelstva ocitla v zoufalé situaci, bez jakékoli naděje na zlepšení. Následné roky přinesly ještě krutější opatření a tragické události, které měly devastující dopad na židovskou populaci v regionu.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.