Uletěl vám ve větru zahradní altán? Skvělý nápad, který jsme viděli na Sardinii, jsme v „light“ verzi aplikovali na české zahradě a výsledek byl fantastický. A ani to moc nestálo.
Zahradní altán je skvělá věc pro lenošení na zahradě, nebo třeba jako doplněk k posezení například u grilování. Jenže málokdy se přenosné altány podaří udržet ve větru na svém místě. A čím levnější altán, tím větší jistota, že skončí na nejbližším stromě, a to i při slabém větříku. Stačí ale dvě hodinky práce, a i z levného altánu uděláte vyloženě designovou záležitost. Záleží jen na vaší kreativitě a ochotě investovat.
Levný altán uletěl hned první den
Zahradní altán přišel na 5 tisíc korun. Skvělá cena. Ovšem jenom do chvíle, než jsme ho vybalili z krabice. I ve třech lidech to zabralo skoro tři hodiny, než jsme altán sestavili. Slavnostně jsme se usadili do zahradních křesílek, chystali si otevřít chlazené pivko a užívat si příjemného stínu, který altán nabízel. Jenže stačilo pár minut a bylo po idylce. Trošku totiž zafoukalo.
Nápad ze Sardinie
Foto: Eliška Konečná
Altán se sice k podloží připevnil skobami, podobně jako třeba u stanu, jenže boční plocha altánu se zataženou plachtou je prostě příliš velká. Stačil lehký větřík a altán byl na druhé straně zahrady. Co teď? Zdálo se, že altán bude v podstatě k nepoužití. Pak jsme si ale vzpomněli na náš pobyt na Sardinii, kde jsme se kdysi do jednoho pěkného altánu zamilovali. Doma jsme si ho sice nepostavili, jeho stavba by byla příliš komplikovaná, ale nápad jsme použili.
Hodně muziky za málo peněz
Foto: Eliška Konečná
V hobby marketu jsme koupili 4 plastové květináče, dva pytle betonu, který se nemusí míchat a tuhne do deseti minut, mramorovou drť, zahradnický substrát a pár zahradních květin. Celková útrata byla sice asi 3.500,- Kč, nicméně v celkovém součtu pak vyjde krásný altán na cca 8.500,-Kč, což je, s ohledem na konečný výsledek, fantastická cena.
Výsledek ohromil i sousedy
Foto: Eliška Konečná
Nohy altánu jsme postavili do středu květináčů a zasypali polovinou 25kg pytle s betonovou směsí. Zalili vodou, krátce promíchali a nechali ztuhnout. Opravdu, po deseti minutách byl beton tuhý. Následně jsme na něj nasypali vrstvu mramorové drti a dosypali zahradnickým substrátem. Zasadili jsme zahradní květiny a skvěle vypadající „nohy“ k altánku byly kompletní. Jedna noha váží odhadem cca 30 kg, takže v případě potřeby nebude nijak neřešitelným problémem altán posunout. Je to ale dost na to, aby altán, ani v silnějším větru, neskončil na vedlejší zahradě.
Pro matematiky: Kdyby se někdo divil, proč po nasypání poloviny 25kg betonové směsi do květináče je celková hmotnost "patky" cca 30kg, tak je to proto, protože na beton se nasype ještě vrstva maramorové drti a zahradnický substrát :)
Pro techniky: Altán lze na zimu pochopitelně uklidit. Stačí vyšroubovat nohy ze střešní konstrukce a zbydou jenom květináče s cca 2m vysokým sloupkem. Nic, co by nešlo uklidit do garáže.
Pro milovníky tornád a katastrofických filmů: Ano, vítr opravdu někdy bere střechy a převrací kamióny, ale článek není návodem na stavbu atomového krytu.