Venkovní teploty přes 30 stupňů dělají z některých bytů doslova peklo. Tam, kde není klimatizace, si však můžeme pomoci levným řešením, které je velice účinné. Místnost ochladí až o 7 stupňů.
Současná vedra vadí asi nejvíce majitelům městských bytů ve starších panelových domech, kde není zavedena klimatizace. Ideální to ale není například ani v dřevostavbách, nebo v podkrovních místnostech rodinných domů. Měli bychom ale jedno řešení, které autor tohoto textu osobně vyzkoušel. Stačí obyčejný větrák a pytel ledu.
Máme v redakci tu výhodu, že nemusíme každý den jezdit do kanceláří v centru Prahy. Špatně se tam parkuje a místnosti nejsou klimatizované. A i když jsou okna naší redakce nasměrovány do vnitrobloku se vzrostlými stromy, teplota je v místnostech v těchto dnech opravdu vysoká. Raději proto pracuji doma. Ani tady nemám klimatizaci, navíc pracovnu mám umístěnu v podkrovní místnosti, takže když počasí servíruje rekordní teploty, jako třeba v těchto dnech, mám v pracovně klidně i 29 stupňů. Stačí ale obyčejný větrák a pytel ledu a do hodiny mám v pracovně příjemných 22 stupňů.
Pro milovníky matematiky a fyziky rovnou uvádím některá čísla. Pracovna je v podkroví pod šikmou střechou se střešním oknem, které má plochu 0,75m2. Podlahová plocha pracovny činí necelých 10m2, průměr větrákové vrtule je 27 cm, k chlazení jsem použil 3 kg ledových kostek.
Jak rychle vychladit pokoj
Postup je jednoduchý. Na větrák je potřeba připevnit pytel s ledem a pod něj dát obyčejný ručník, který bude zachytávat vodu, která bude kondenzovat na umělohmotném sáčku. Jakmile pevně připevníte sáček, stačí pustit větrák, zavřít dveře do místnosti, zatáhnout žaluzie na okně a během chvilky ucítíte, jak se vzduch ochlazuje.
V uvedené pracovně byla teplota vzduchu před zapnutím větráku 28,6 stupňů Celsia (měřeno digitálním teploměrem HelpMation v režimu „Room“). Po sedmdesáti minutách větrání přes pytel ledu klesla teplota vzduchu v místnosti na krásných 22,3 stupňů. Led se sice v pytli rozpustí za necelé dvě hodiny, nicméně opětovný nárůst teploty není tak rychlý, jako byl její pokles. Stačí tedy střídat dva pytle s ledem a po většinu pracovní doby budete mít v místnosti relativně příjemnou teplotu.
A jedna rada na závěr. Máte-li na oknech hliníkové žaluzie, nechte je stažené přes den, ale na noc je rozhodně vytáhněte. Hliník totiž absorbuje teplo, které by přes noc „pouštěl“ zpátky do místnosti.
Nemáte-li doma klimatizaci, jak řešíte ochlazování místnosti? Napište nám váš tip do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.