Dát si v současných tropických dnech horký hovězí vývar, gulášovou polévku, nebo třeba kulajdu, napadne asi málokoho. Co si ale dát studenou španělskou polévku gazpacho? Osvěží, je rychle hotová, je levná a chutná skvěle.
Gaspacho není vlastně tak ani úplně polévka, jako spíše tekutý zeleninový salát. Ale pro zjednodušení budeme tomuto pokrmu, původem ze španělské Andalusie, říkat polévka. Podle některých zdrojů sahá historie gazpacha hluboko do historie. Údajně do doby, kdy se krátce po objevení Ameriky začaly do Evropy dostávat rajčata a papriky.
Gazpacho se podává buď v polévkových miskách, nebo jako hustý nápoj v širokých sklenicích. V letním počasí totiž skvěle osvěží, takže dát si tuto lahůdku třeba u zahradního bazénu, nemusí být vůbec špatný nápad. A jak si gazpacho připravit? Je to skutečně jednoduché, ale je potřeba použít suroviny, které dělají gazpacho gazpachem. Volnomyšlenkářský přístup k receptům, který kdysi prosazoval jeden český kuchař, a který by se dal shrnout do věty: „Když nemáte maso, tak tam dejte párek, a když nemáte ani párek, tak zkuste mrkev“, rozhodně nedoporučujeme.
Jak připravit gazpacho
Na pravé gazpacho budete potřebovat především voňavá čerstvá rajčata. Nešetřete na nich, uvidíte, že se to vyplatí. Dále si připravte zelené papriky, salátovou okurku, červenou cibuli, česnek, olivový olej, trochu balsamica, šťávu z citrónu, hnědý cukr a čerstvě namletý pepř. Všechny suroviny by pro čtyři strávníky neměly přijít na více než 100 korun (láhev balsamica i balení hnědého cukru jsme samozřejmě rozpočítali…).
Postup
Do mixéru dejte cca 500 gramů nakrájených rajčat, cca 20 gramů olopané salátové okurky, zelenou papriku bez jader, stroužky česneku podle chuti (doporučujeme maximálně tři), sůl, pepř, lžičku cukru, lžičku olivového oleje, lžičku citrónové šťávy a lžičku balsamica). Vše rozmixujte do hladka. V gazpachu nesmí být žádné kousky, nebo hrudky.
Směs dejte alespoň na dvě hodiny vychladit do lednice. Následně nalijte do širokých sklenic, nebo polévkových misek, ozdobte nakrájenou okurkou, nebo třeba řapíkatým celerem, a podávejte. Ale pozor na jednu častou chybu. Do gazpacha nikdy nedávejte led. Zředili byste chuť polévky, což rozhodně není žádoucí. Lepší je vložit před podáváním na půl hodiny sklenice, nebo polévkové misky, do mrazáku. Dobrou chuť.
Ochutnali jste někdy gazpacho? Máte nějaký jiný tip na studenou polévku? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.