Horké počasí, drahá elektřina i bazénová chemie. To vše má vliv na kvalitu vody v domácích bazénech. Někteří majitelé bazénu proto letos boj s řasami vzdali a uvažují nad tím, že bazén nebudou dále provozovat.
Češi jsou údajně na špici, co se týká počtu zahradních bazénů. A podíváte-li se na fotografické zobrazení map na internetu, vypadá to, že na tom něco bude. Jenže jak se říká, kdo chce mít doma opičku, musí mít na banány. A to v současné době může být v některých rodinách velký problém. Nestačí totiž jenom do bazénu nalít vodu. Je také potřeba o vodu pečovat, což není zrovna laciná záležitost. Nejde totiž jenom o bazénovou chemii, ale také o elektrickou energii, protože vodu je potřeba filtrovat.
Máme menší bazén, kupovali jsme ho během covidu, aby měl vnuk z města kde se v létě koupat. Jenže nechat filtraci puštěnou osm, deset hodin denně, to je dneska pro nás docela drahý špás
Petr D.; Rokycansko
A právě permanentně puštěná filtrace má na celkovou spotřebu elektrické energie v rodinách, kde mají bazén, velký vliv. Voda z bazénu by totiž za den měla přes filtr projít alespoň třikrát. V horkém počasí a velké vytíženosti klidně i pětkrát. A to není všechno. „Aby byla voda v bazénu průzračně čistá, nestačí jen pustit filtraci. Je také potřeba hlídat hodnoty pH, tvrdosti vody i její alkalitu a obsah volného chloru“, říká Marián Dembe, který se zabývá montáží a údržbou zahradních bazénů.
A jaké hodnoty jsou podle něj ideální? „Voda v bazénu by měla mít pH v rozmezí 7,0 – 7,3“, říká Dembe a pokračuje: „Tvrdost vody by měla mít maximální hodnotu 18° N, obsah volného chloru by měl být v rozmezí 0,3-0,6 mg/l a alkalita potom mezi 80-120 ppm“.
Současná drahá elektřina má ale v některých domácnostech vliv na to, jak dlouho nechají puštěnou filtraci u zahradního bazénu. Často se totiž na filtraci šetří a to se pochopitelně na kvalitě vody podepíše. Voda zezelená a dno se začne pokrývat řasami. „Máme bazén s objemem 20 kubíků takže jsme k němu kupovali pískovou filtraci“, říká Petr D. z Rokycanska a pokračuje: „Prodávali ho s poměrně zajímavou slevou, tak jsme ho pro vnuka koupili. Jenže když si spočítám, kolik teď ročně utratím za elektriku a bazénovou chemii, tak mám pocit, že jsme ho mohli vzít spíš na týden k moři“.
Petr proto filtraci pouští jenom minimálně a na bazénu to je podle jeho slov hned znát. „Voda zezelenala, udělal se povlak na stěnách i na podlaze bazénu, tak jsem myslel, že to zachytí filtrace. Jenže to byl omyl. Neměl jsem ve vodě vločkovač, takže se špinavá voda vracela do bazénu. Navíc jsem šetřil, takže jsem filtraci pouštěl maximálně na 3 hodiny denně, což je žalostně málo. Jenže ta elektrika je opravdu znát“, říká Petr, který uvažuje nad tím, že bazén zruší: „My se tam se ženou nekoupeme a vnuk je u nás přes léto maximálně tak 14 dní. Na podzim ho vypustím a zkusím prodat. Uvidím, zda bude zájem“, uzavírá Petr.
Máte zahradní bazén? Projevila se zvýšená cena elektřiny na tom, jak často pouštíte filtraci? Jak čištění bazénu řešíte? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.