Letní sezóna začíná a na zahradách se napouštějí bazény. Jenže jak docílit křišťálově čisté vody? Filtrace funguje, chlór ve vodě je, a přesto je voda mléčně zakalená. Příčiny problému mohou být až čtyři, ale dají se odstranit během jediného dne.
Kdo by nechtěl mít vodu v bazénu na zahradě průzračnou jako na reklamním letáku, že? Jenže k tomu je potřeba mnohem víc, než jenom nalít do vody láhev Sava, nebo síťkou sbírat z hladiny napadané nečistoty a hmyz. Péče o vodu v bazénu vyžaduje každodenní aktivitu, jinak nikdy nebude průzračná jako křišťál. Pojďme se tedy na možné příčiny zakalené vody podívat.
Špinavá filtrace
Spustili jste po zimě filtrační nádobu bez toho, že byste v ní vyměnili a doplnili písek? Tak to může být první problém. Zanesenou filtraci ale poznáte snadno. Špinavý písek má totiž horší propustnost, což poznáte na měřáku tlaku na filtrační nádobě. Kdo na ní měřák nemá, pozná horší propustnost podle slabšího proudu vody vracející se do bazénu. Použijte funkci „proplach“ a filtraci důkladně vyčistěte.
Špatná hodnota pH
Špatná hodnota pH bývá nejčastějším důvodem toho, že voda v bazénu není křišťálově průzračná. Hodnota pH by se měla kontrolovat každé dva dny a testovací papírky k tomu rozhodně nestačí. K přesnému určení pH budete potřebovat kvalitní elektronický měřák, nebo chemickou sadu. Jen tak perfektně zjistíte, zda je potřeba hodnotu pH zvýšit, nebo snížit.
Ideální hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6. Pokud tedy naměříte pH vyšší než 7,6, znamená to, že voda ve vašem bazénu je zásaditá a vy jste pravděpodobně odhalili příčinu zakalené vody. Snižte hodnotu přidáním přípravku „ph mínus“ a za den, nebo za dva, bude voda krásně čistá.
Nepoužíváte vločkovač
Písková filtrace je schopna odstranit nečistoty o velikosti přibližně 15 – 20 mikronů. Menší částice filtrace nezachytí, a tak se vám budou do vody stále vracet. Použitím vločkovače se tyto částice shluknou do větších celků, které už filtr zachytí, případně lze větší chuchvalce vylovit síťkou. Ale pozor! Se síťkou musíte zacházet pomalu. Jinak chuchvalec rozbijete a opět se vám roznese ve vodě. Lepší je v takovém případě použít vodní vysavač.
Šetříte a filtraci pouštíte pouze na krátkou dobu
Znáte to pořekadlo, že kdo chce mít opici, musí mít na banány? U bazénu to platí do puntíku. Jestliže pustíte filtraci jenom na krátkou dobu, nestačí se všechna voda v bazénu přes filtr „protočit“. Jak dlouho má být filtrace v chodu zjistíte snadnou matematickou úlohou. Na čerpadle najděte hodnotu, kolik vody přečerpá za hodinu. Podle množství vody v bazénu potom snadno vypočtete minimální dobu, po kterou by měla filtrace běžet.
Máte vlastní zkušenost s „mléčnou“ vodou v bazénu? Napište nám do diskuze.