Cena školních pomůcek může zamávat leckterým domácím rozpočtem. I ty nejlevnější věci totiž mohou v součtu přijít na několik tisíc korun. Milada z Prahy, která je samoživitelka dvou školáků, to proto řeší nákupem z druhé ruky.
Penál, nebo školní taška s motivy oblíbených filmových hrdinů může přijít i na několik tisíc korun. Možná takový penál udělá z jeho majitele ve třídě superhrdinu, ale ne každý si takový nákup může dovolit. Jak je nákup školních pomůcek finančně náročný například pro samoživitelku, která má v péči dva školáky, nám řekla Milada. Pracuje v úklidové firmě, která se stará o kancelářský dům, ve kterém máme redakci, a tak jsme měli možnost si s ní popovídat.
Vysoké náklady
Překvapivě se ukázalo, že v úklidové firmě se dá získat poměrně zajímavý příjem. Na přání Milady ho sdělovat nebudeme, ale kdo v takové firmě pečlivě a dostatečně rychle pracuje, není na tom úplně nejhůř. Ani tak to ale není na žádné „vyskakování“. Obzvláště pro Miladu, která je samoživitelka. „Jenom nájem bytu mě i s energiemi stojí 23 tisíc korun, takže se musím opravdu otáčet,“ říká Milada.
Září a Vánoce jsou nejhorší
Podle Milady jsou během roku dvě období, kdy to má s penězi jen tak tak. „Začátek školního roku a Vánoce jsou pro mě dost finančně náročným obdobím,“ říká Milada a pokračuje: „Mám doma už dva školáky a ceny pomůcek jsou opravdu hodně vysoké.“ Milada proto nákupy některých věcí řeší přes různé bazary a internetová fóra. „Koupila jsem tak například školní tašku s motivem Avengers. Byla jako nová a stála polovinu toho co v obchodě. Penál mi utekl, ale desky na sešity jsem koupila také za polovinu,“ přibližuje Milada.
Kroužky nejsou zadarmo
Dalším nákladem, který zacloumá Miladiným rozpočtem, jsou různé kroužky. „Ten mladší chce chodit do kutilského kroužku, což je v pohodě, ale ten starší chce hrát na elektrickou kytaru. V září tedy budu muset někde sehnat bazarovou kytaru a takovou tu bedýnku aby to hrálo a mohl mít sluchátka. Bydlíme v paneláku, tak nemůže hrát nahlas,“ říká Milada.
Fyzičku trénují u babičky
Ještě dražší jsou ale podle ní různé sportovní kroužky. „Jsem docela ráda, že nechtějí chodit třeba na fotbal, nebo na plavání. Jenom výbava stojí majlant. Fyzičku si zlepšují o víkendu. Buď jedou s tátou na výlet, nebo jedeme k babičce a pomáháme jí na baráku,“ uzavírá Milada.
Máte doma školáka? Jak se díváte na ceny školních pomůcek? Kupujete něco z druhé ruky? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.