Ušetřit při nákupu potravin může být velký problém. Zejména v současné době ekonomické nejistoty. Díky plánování a promyšleným nákupním strategiím však můžete snížit své výdaje za potraviny a přitom si pochutnat na chutných a výživných jídlech.
V současné době se každá koruna počítá. A je už asi úplně jedno, zda jde o korunu důchodce, nebo třeba o korunu, která je z rozpočtu středně příjmové rodiny. Draho je teď prostě pro všechny. Dnes a denně se o tom přesvědčují například zákazníci v obchodech s potravinami. Přinášíme proto několik tipů, jak při nákupu potravin ušetřit:
Udělejte si plán stravování
Plánování jídel dopředu vám pomůže vyhnout se impulzivním nákupům a plýtvání potravinami. Začněte tím, že si vytvoříte seznam jídel, která chcete na týden připravit, a zohledníte přitom, jaké suroviny již máte po ruce. Poté si sestavte seznam potravin, které potřebujete nakoupit, a při nákupu se ho držte. A pozor, seznam na papírku je záklda. jakmile ho budete lovit v paměti, bude toho v košíku nakonec více, než budete potřebovat.
Nakupujte ve velkém
Nakupování ve velkém může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze, zejména u základních potravin, jako je rýže, těstoviny, fazole a konzervované zboží. Hledejte velká balení těchto položek a kupujte jen to, o čem víte, že spotřebujete, než se zkazí. Dobrou strategií je také nákup většího množství zboží a následně dělení třeba s rodinou, nebo se sousedy.
Koupili jsme si celé prase. I s prací řezníka nás kilo masa vyšlo asi o 25 % levněji, než v obchodě. Rozdělili jsme si to čtyři rodiny a jsme spokojeni
Jarmila Koutná; Benátky nad Jizerou
Nakupujte ve výprodejích
Podívejte se do týdenního letáku místního obchodu s potravinami, abyste zjistili, jaké zboží je ve slevě. Udělejte si zásoby těchto položek, pokud je pravidelně používáte, ale dávejte pozor, abyste jich nekoupili více, než stihnete spotřebovat, resp. než jim vyprší doba použitelnosti.
Používejte kupony
Kupony mohou být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za potraviny, ale buďte opatrní a nekupujte zboží, které nepotřebujete, jen proto, že máte kupon. Kupony používejte pouze na zboží, které byste si stejně koupili.
Kupujte generické produkty
Mnoho obchodů s potravinami nabízí generické nebo neznačkové verze oblíbených položek, které jsou stejně dobré jako značkové verze. Tyto položky jsou často levnější, takže pokud můžete, zvažte nákup generických výrobků místo značkových.
Vařte doma
Stravování venku může být drahé, proto se snažte co nejvíce vařit doma. Nejenže tím ušetříte peníze, ale může to být i zdravější varianta, protože můžete kontrolovat přísady, které do jídla přidáváte.
Zmrazte zbytky jídla
Pokud máte zbytky jídla, nenechte je přijít nazmar. Zamrazte je v jednotlivých porcích, abyste je mohli později ohřát a připravit si rychlé a snadné jídlo.
Nakupujte podle sezóny
Nákup produktů, které jsou v sezóně, může být často levnější než nákup produktů mimo sezónu. Podívejte se na místní farmářský trh nebo do obchodu s potravinami, kde najdete sezónní ovoce a zeleninu. Ale pozor, někdy může být jahoda, nebo jblko na farmářském trhu mnohem dražší než v obchodě. Návštěvníci některých pražských trhů by o tom mohli vyprávět.
Nakupujte ve slevových obchodech
Diskontní prodejny jako Aldi a Lidl mohou nabízet výhodné nákupy potravin, proto zvažte nákupy v nich, abyste ušetřili. Jen nezapomeňte porovnat ceny, abyste se ujistili, že jste získali nejlepší nabídku. Ne vždy je totiž veškerý sortiment levnější.
Drahá elektřina ze mě udělala milionáře, tvrdí muž z Liberce
Jaký máte postup pro levnější nákupy potravin vy? Napište nám do diskuze.