Každá maličkost se počítá. Co v minulosti ušetřilo maximálně několik stokorun, může v současné době ušetřit i několik tisíc korun ročně. Některé cesty k úsporám navíc nejsou vůbec složité.
Mít dostatek teplé vody pro čtyřčlennou rodinu na celý den dnes přijde na pěkné peníze. A je jedno, jestli je voda ohřívána plynovým, nebo elektrickým kotlem. Nárůsty cen energií jsou bohužel drastické u obou komodit. Proto je v současné době velice nutné přemýšlet nad tím, jestli je vše v otopné soustavě správně nastaveno. V minulosti se totiž nějaká ta chyba projevila v konečném vyúčtování maximálně v podobě několika stokorun. Dnes to ale mohou být i vyšší tisíce.
Obyvatelé objektů, kde je voda ohřívána v kotli, by si měli dát pozor především na dvě věci. Tou první je teplota vody. Pokud se totiž voda ohřívá na příliš vysokou teplotu, je nutné ji následně ředit v baterii vodou studenou. To představuje velké plýtvání energií, protože vodu vlastně ohříváte zbytečně. Sice se dá argumentovat tím, že se jí spotřebuje méně, ale při důkladnějších propočtech zjistíte, že ve výsledku je lepší ohřívat vodu na nižší teplotu.
Snížením teploty vody například z 65°C na 55°C lze uspořit až 15 procent nákladů na energie. Občas sice zazní argumenty, že v takovém případě hrozí rozmnožení bakterie Legionella, ale není tomu tak. Rozmnožování této bakterie totiž podporují tři faktory: stojící voda, přítomnost organických příměsí a sedimentů ve vodě, a především teplota vody mezi 25°C a 45°C. Ohřev vody na 55°C tedy rozmnožování této bakterie nijak nepodpoří.
Druhým faktorem, na který by si měli dát majitelé kotlů na ohřev vody pozor, je umístění teplotního čidla v kotli. Správná poloha tohoto čidla má totiž vliv nejen na spotřebu energie, ale také na jeho správnou funkci a životnost. Jestliže je teplotní čidlo umístěno v kotli příliš nízko, spíná kotel již při minimálním odběru. Naopak, čím je čidlo umístěno výše, tím kotel spíná později. V takovém případě se může subjektivně zdát, že je v kotli nedostatek teplé vody a uživatelé potom nastavují vyšší teplotu. To však opět zvyšuje spotřebu energie. Správný postup je tedy umístění teplotního čidla o trochu níž. Je to trochu metoda „pokus/omyl“, ale kdo nechce takto laborovat, může si objednat odborníka na danou značku kotle, který bude přesně vědět, kdy by čidlo mělo být umístěno.
Na jakou teplotu ohříváte vodu v kotli? A víte, zda máte správně umístěné teplotní čidlo? Napište nám do diskuze.