Mít na celou zimu palivo do kamen skoro zadarmo? Není to neřešitelné, ale týká se to pouze domácností, kde mohou topit pevnými palivy. Stačí jeden víkend práce a topiva by měl být dostatek.
Nedávno jsme na našem webu psali o tom, jak lidé vjíždějí do soukromých lesů a berou si z něj dřevo na topení. Lesní zákon to sice za určitých podmínek dovoluje, ale většina lidí neví, že je tam poměrně zásadní omezení. Omezení se týká velikosti, resp. průměru dřeva, které lze beztrestně sebrat. Průměr nejširšího kusu totiž nesmí přesáhnout 7cm bez kůry. Takové dřevo není sice do kamen nejvhodnější, ale v reakci na uvedený článek nám napsal František L. z vesnice blízko Rokycan a popsal, co lze s tzv. klestí udělat, aby to dávalo nějaký ekonomický smysl.
Zabere to celý víkend, ale ve dvou jsme si se synem připravili topení tak na dva měsíce
František L.; Rokycany
Podle Františka se totiž z klestí dají poměrně snadno a levně vyrobit dřevěné brikety. Je potřeba jenom zahradní drtička a lis na brikety. Kdo tohle nemá, musí si spočítat, zda se mu to vyplatí. Levný zahradní drtič, který zpracuje větve do průměru cca 5cm, přijde na cca 3.500,-Kč. Nejlevnější lis na brikety potom koupíte za nějakých 5 tisíc korun. Prvotní investice tedy necelých 9 tisíc korun plus náklady na energie a PHM na cestu do lesa. Nicméně drtič větví použijete na zahradě i v průběhu roku a hlavně, jde pouze o jednorázovou investici. Další rok už tyhle náklady mít nebudete. Takže při výpočtu výhodnosti uvažujte třeba v tříletém horizontu.
A jaký je tedy postup? František doporučuje drtit co nejsušší klestí do průměru maximálně 4 centimetry a občas přidat k větvím starý papír. „Mohou to být noviny, časopisy, kartony, staré krabice, atd… Ono to potom lépe hoří“, vysvětluje František, proč je dobré přidávat do drtě papír. Směs je potom potřeba slisovat v briketovacím lisu a brikety nechat vysušit. Čím sušší klest na začátku použijete, tím rychleji budou brikety k použití.
Když se vám vše povede, budete mít téměř zdarma hromadu briket, které mají poměrně slušnou výhřevnost a jejichž hoření není ani nikterak ekologicky problematické. To ale jenom v tom případě, že přidávaný papír bude skutečně papír. Žádné kartóny od mléka, nebo například laminované dárkové tašky, atd…
Zkusili jste někdy vyrábět vlastní dřevěné brikety? Napište nám do diskuze.