Americký prezident Joe Biden vyzval soukromé společnosti a organizace v USA, aby tzv. „zamkly své digitální dveře“, tvrdí, že zpravodajské služby naznačují, že Rusko plánuje kybernetický útok na USA.
Kybernetické úřady Spojeného království také podporují výzvy Bílého domu po „zvýšených kybernetických bezpečnostních opatřeních“, i když ani jeden neposkytl žádný důkaz, že Rusko plánuje kybernetický útok. Rusko je však kybernetická velmoc s velkým arzenálem kybernetických nástrojů a hackerů schopných ničivých a potenciálně destruktivních kybernetických útoků. Ukrajina zůstala relativně nezasažená ruskými kybernetickými útoky, ale odborníci se nyní obávají, že Rusko může zahájit kybernetickou ofenzívu proti spojencům Ukrajiny.
Zde jsou kybernetické útoky, kterých se odborníci nejvíce obávají.
BlackEnergy – cílený útok na kritickou infrastrukturu
Ukrajina je často popisována jako „hackerské hřiště“ Ruska, které tam provádí útoky proto, aby otestovalo své techniky a nástroje. V roce 2015 narušil ukrajinskou elektrickou síť kybernetický útok s názvem BlackEnergy, který způsobil výpadek 80 000 zákazníků energetické společnosti na západní Ukrajině. Téměř přesně o rok později další kybernetický útok známý jako Industroyer na zhruba hodinu vyřadil z provozu asi pětinu Kyjeva, ukrajinského hlavního města.
NotPetya – nekontrolovatelné ničení
NotPetya je považován za nejnákladnější kybernetický útok v historii. Destruktivní software byl ukryt v aktualizaci oblíbeného účetního softwaru používaného na Ukrajině, ale rozšířil se po celém světě, zničil počítačové systémy tisíců společností a způsobil škodu přibližně za 10 miliard dolarů. Z toho útoku jsou také obviněni Severokorejští hackeři, kteří pravděpodobně způsobili obrovské narušení podobným útokem o měsíc dříve. Tento útok zakódoval data na přibližně 300 000 počítačích ve 150 zemích. Národní zdravotní služba Spojeného království byla nucena zrušit velký počet lékařských prohlídek.
Colonial Pipeline – útoky kyberzločinců zesilují
V květnu 2021 byl v řadě států USA vyhlášen stav nouze poté, co hackeři způsobili uzavření životně důležitého ropovodu. Colonial Pipeline nese 45 % zásob nafty, benzínu a leteckého paliva na východním pobřeží. Tento útok nebyl proveden ruskými vládními hackery, ale ransomwarovou skupinou DarkSide, o které se předpokládá, že sídlí v Rusku. Společnost zabývající se plynovodem přiznala, že zaplatila zločincům 4,4 milionu dolarů v těžko dohledatelných bitcoinech, aby znovu uvedla do provozu počítačové systémy.