BitRiver, společnost zabývající se těžbou kryptoměn, byla sankcionována Úřadem pro kontrolu zahraničních aktivit spolu s jejími dceřinými společnostmi a ruskou bankou.
Americká vláda uvalila sankce na první společnost zabývající se těžbou kryptoměn, která shodou okolností pochází Ruska. Stalo se tak den poté, co Mezinárodní měnový fond varoval, že Rusko by se mohlo potenciálně vyhnout ekonomickým sankcím těžbou kryptoměn. Podle prohlášení byla do sankcí zahrnuta také ruská komerční banka Transkapitalbank a deset dceřiných společností BitRiver a její švýcarské holdingové společnosti za údajné „vlastnění nebo ovládání Ruskou federací“. Ministerstvo financí chce zabránit Rusku a jeho spojencům v obcházení ekonomických sankcí prostřednictvím těžby bitcoinů. V tiskové zprávě OFAC uvádí, že Rusko má významné „komparativní výhody“, pokud jde o těžbu kryptoměn. A prohlášení pokračuje:
„Rusko má komparativní výhodu v těžbě kryptoměn díky energetickým zdrojům a chladnému klimatu. Těžební společnosti se však spoléhají na dovážené počítačové vybavení a platby prostřednictvím fiat měn, což je činí zranitelné vůči sankcím.“
Jinými slovy, navzdory apelu Ruska se většina krypto těžařských společností spoléhá na dovážené technologické vybavení při zakládání těžařských farem, takže tyto typy společností by se mohly stát dalším cílem v USA. Brian E. Nelson, americký náměstek ministra pro terorismus a finanční zpravodajství, řekl, že ministerstvo financí může a „půjde“ po každé osobě nebo společnosti, která Rusku pomůže vyhnout se sankcím.
V předchozím článku jsme zmínili, že Rusko nebude moct využít své kryptoměny k účinnému obcházení sankcí. Nicméně těžba je jiná věc. Těžbu kryptoměn by totiž mohla ruská vláda využít k tomu, aby se vyhnula některým ekonomickým sankcím, využila by chladného počasí v zemi a obrovského množství energie, které má k dispozici. Podle zprávy Bloomberg vlastní kryptoměnu více než 17 milionů Rusů s aktivy v hodnotě téměř 16,5 bilionu rublů (214 miliard dolarů). Toto číslo představuje asi 12 % celkové kapitalizace kryptoměn, což znamená, že velká část ruských občanů o kryptoměnách ví. To je důvod, proč USA přímo útočí na ruské těžařské společnosti.
Jak řekl ruský prezident Vladimir Putin, regulace kryptoměn „je v centru jeho pozornosti“, takže možná lze těžbu považovat za eso v rukávu, jak se vyhnout ekonomickým sankcím.