Nedávný průzkum provedený časopisem The Economist odhaduje, že 37 % účastníků průzkumu chce, aby vlády jejich zemí prohlásily bitcoin nebo jiné kryptoměny za zákonné platidlo pro vnitřní transakce.
Britský časopis – The Economist – provedl průzkum mezi 3 000 lidmi v následujících rozvinutých ekonomikách (USA, Velká Británie, Francie, Jižní Korea, Austrálie a Singapur) a rozvojových ekonomikách (Brazílie, Turecko, Vietnam, Jižní Afrika a Filipíny), aby zjistil, jaký je jejich současný postoj ke kryptoměnovému průmyslu. Přibližně 37 % respondentů uvedlo, že podpoří svou vládu, pokud se rozhodne prohlásit bitcoin nebo jiné digitální aktivum za oficiální platební metodu. 43 % se k této otázce vyjádřilo neutrálně, zatímco pouze 18 % uvedlo, že s takovým krokem nebude souhlasit. Výsledky byly podobné, když se hovořilo o zavedení CBDC. 37 % by se k tomutu kroku stavělo pozitivně, zatímco přibližně 19 % si myslí, že by to byla chyba. Průzkum se dotkl i nepěněžních tokenů. Více než 60 % účastníků zvažuje nákup, držení nebo prodej NFT, zatímco pouze 7 % je proti této myšlence.
Dá se říci, že pandemie COVID-19 změnila trendy v platební síti a mnoho jednotlivců přešlo od hotovostního k digitálnímu vypořádání. 18 % účastníků studie očekává, že se jejich země v příštím roce nebo dvou stane bezhotovostní, zatímco 13 % přiznalo, že jako formu vypořádání používá kryptoměny. John Mitchell – generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Episode Six – předpověděl, že budoucí platební síť bude zahrnovat nové nástroje, a naznačil, že tuto roli by mohla hrát digitální aktiva.
25 % Američanů si přeje legalizaci bitcoinu
Krátce poté, co Salvador prohlásil bitcoin za zákonné platidlo, se proslýchalo, že stejný krok zvažuje mnoho dalších zemí. Průzkum provedený společností YouGov odhalil, že téměř 30 % obyvatel USA by rádo vidělo, kdyby měl bitcoin v jejich zemi stejný status. Zajímavé je, že Američané žijící na Západě takový potenciální zákon více podporovali, zatímco ti, kteří žijí na Středozápadě, byli nejvíce proti. Nejpřísnějšími kritiky byla většina žen a osob starších 55 let, zatímco muži a účastníci ve věku 25 až 34 let byli většinou pro to, aby se bitcoin stal oficiálním platebním prostředkem.