Současná ekonomická situace nutí většinu Čechů přemýšlet, jak naložit s volnými finančními prostředky. Pokud jim tedy po zaplacení všech účtů vůbec nějaké zbydou. Je lepší spořit v korunách, kryptu nebo třeba v dolarech?
Kolik peněz vám poslední den zbývá v peněžence? Tisícikoruna? Jestliže si ji uložíte na běžný účet, může se při současné míře inflace stát, že za rok z ní bude třeba pouhých 900 korun. Možná ještě méně. Jak si svoje úspory ochránit řeší v současné době snad každý, kdo si může po zaplacení všech účtů nějaké prostředky uložit. V úvahu přichází různé varianty. Od nákupu nemovitosti, zlata nebo komodit, přes investice do akcií nebo třeba rizikových kryptoměn. Většina Čechů ale řeší spíše drobné úložky a tak přemýšlí nad tím, zda si nechat koruny, nebo je směnit na dolary případně je vložit do vysoce volatilních kryptoměn.
Mám na účtě 250 tisíc korun, jenže to, co jsem si za ně mohla koupit na konci loňského roku, teď už nekoupím
Jana P.; Praha
Podle údajů České národní banky činila v roce 2021 průměrná míra inflace 3,8 %, což byla nejvyšší hodnota od roku 2008. Jenže již v prosinci roku 2021 to bylo 6,6 % a v únoru 2022 byla míra meziroční inflace dokonce již na hodnotě 11,1 %, což v principu znamená, že v únoru 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které nakupuje průměrná česká domácnost, v porovnání s únorem 2021 o 11,1 %, což je skutečně hodně a pociťuje to (nejen) v obchodech již každý občan. Česká národní banka reaguje zvyšováním základních úrokových sazeb, což na jedné straně zvedá například cenu úvěrů nebo hypoték, ale na druhé straně i úroky na spořících účtech u většiny bank.
Navýšení však není takové, aby to dorovnalo inflaci. Navíc se zdá, i kvůli válce na Ukrajině, že míra inflace se bude ještě zvyšovat. Nejen Češi tak řeší, jak uchránit svoje úspory před ještě větším znehodnocením. Co tedy dělat a do čeho investovat? Má vůbec cenu měnit koruny na dolary, eura, případně investovat do kryptoměn?
Na kryptoměny raději rovnou zapomeňte. Jde o vysoce rizikovou investici, protože kurz všech kryptoměn je velmi volatilní. To znamená, že během okamžiku může jejich hodnat klesnout (ano, i stoupnout) o desítky procent. Například jeden bitcoin, asi nejznámější kryptoměna, se 17. dubna 2021 prodával za cca 1.267.000,-korun. Přesně o rok později, tedy 17. dubna 2022 se jeden bitcoin obchodoval za cca 910 tisíc korun. Máte nervy na to, čekat, až se kurz zvedne? Jestli ano, jděte do toho. Za nás to je ale velmi riziková investice určená spíše pro zkušenější investory, kteří si mohou dovolit takovou investici „pohřbít“.
Ani investice do eura nebo dolarů nemusí být zrovna sázkou na jistotu. Podle prognózy ČNB by totiž průměrný kurz eura měl být v roce 2023 na úrovni 23,90 Kč, což je o pár desetihaléřů lepší kurz než je ten současný. Podle stejné prognózy by navíc celková míra inflace měla oscilovat kolem hodnoty 2,3 %, což může českým občanům dodat určitou míru uklidnění, že není třeba panikařit a opouštět českou korunu.