České domácnosti se připravují na zimu. Některé z nich ale již nyní avizují, že do kotle u nich přijde vše, co hoří. Případných pokut se však údajně nebojí.
Zdražování energií, především plynu, bude mít pravděpodobně negativní dopad nejen na naše peněženky, ale také na kvalitu ovzduší. Domácnosti, které si nebudou moci dovolit topit plynem celou zimu tak, jak byly zvyklé, totiž podle některých informací počítají s tím, že začnou v kotlích spalovat i odpad. Z komínů se tak může v mnoha případech začít valit černý štiplavý dým, který kvalitu života v konkrétní lokalitě rozhodně nezlepší. V kamnech v domácnosti však nelze spalovat leccos.
Přípustná úroveň znečišťování ovzduší je totiž upravena zákonem o ochraně ovzduší a je dána emisními limity. Emisní limity a přípustná tmavost kouře je potom stanovena vyhláškou č. 415/2012 Sb., která provádí základní právní předpis v oblasti ochrany ovzduší, tedy zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší.
Zálohy se mi zvedly o více jak 200 procent a topit plynem celou zimu si rozhodně nebudu moci dovolit. Do kamen tak určitě nějaký ten odpad přihodím
Martin V, Rokycany
Podle některých obchodníků vzrostly prodeje kamen na tuhá paliva až o 50 procent. Lidé se tak pravděpodobně chystají v zimě topit tak, jak tomu bylo dříve, tedy otevřeným ohněm v kamnech, nebo v krbech. Jenže běžný občan v kamnech odpad spalovat rozhodně nesmí. Porušoval by tím totiž povinnost dodržovat přípustnou úroveň znečišťování ovzduší, čímž by se vystavil pokutě.
Jak nám ale sdělil Martin V., obyvatel jedné vesnice u Rokycan, případné pokuty se obyvatelé vesnic většinou nebojí: „V naší vesnici sice zavedli před lety plyn, ale málokdo si letos bude moci dovolit celou zimu plynem topit. Skoro celá vesnice tak nacpe do krbu, nebo do kamen, co jim přijde pod ruku. Udávat se ale navzájem určitě nebudeme“.
Pokuty za spalování odpadu v domácnostech přitom mohou dosáhnout částky až 30 tisíc korun. Uložit je mohou jednotlivé obce, resp. městské a obecní úřady. V případě domácností je takové jednání řešeno jako přestupek, v případě podnikatele, resp. právnické osoby, potom jako správní delikt. Tam už ale hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Zajímavostí je, že kontroly v domácnostech může provádět nejen stavební úřad, ale také třeba hasiči.
Dotkne se vás zdražování energií natolik, že uvažujete nad topením pevnými palivy v kamnech? Napište nám do diskuze.