Fabio Panetta, člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), prosazuje přísnější regulace kryptoměn (zejména stablecoinů), aby se předešlo jakémukoli druhu „nestability a nejistoty“.
Panetta hovořil o zrychleném růstu, kterého kryptotrh dosáhl s valuací 1,3 bilionu dolarů, což naznačuje, že je v současné době větší než jakýkoli vysoce rizikový trh. Panetta naznačil, že celý tento boom je založen na spekulacích a příslibech vysokých a rychlých výnosů, „využívá regulačních mezer, které nechávají investory bez ochrany“.
"Nesmíme opakovat stejné chyby tím, že budeme čekat, až bublina praskne, a teprve potom si uvědomíme, jak všudypřítomné se krypto riziko stalo ve finančním systému."
Panetta také vysvětlil, že stablecoiny představují riziko pro národy – což je postoj, který ECB již sdílela – protože ti, kdo jsou zodpovědní za ražení tokenů, nemohou zaručit „vyplatitelnost kdykoli v nominální hodnotě“ a dodal, že třetina stablecoinů spuštěných v posledních letech nepřežila. Podle Panetty volatilita a nedostatek řádného zajištění brání krypto aktivům plnit svůj účel, kterým je usnadnit platby nebo se stát lepší verzí tradičních peněz. Panetta poukázal na 60% pokles, který měl bitcoin poté, co dosáhl 68 000 dolarů, což bylo více než u zlata a čtyřikrát víc než u amerických akcií.
„Kryptoměny jsou prostě příliš nestálé na to, aby plnily tři funkce peněz: prostředek směny, uchovatel hodnoty a zúčtovací jednotka.“
Vzhledem k urychlenému přijetí globálního ekosystému kryptoměn Panetta navrhuje větší kontrolu v globálním regulačním přístupu. Vyjádřil své obavy z toho, jak ani země, které zakázaly kryptoměny, nemohou zajistit 100% účinnost svých nařízení.
Panetta se zaměřil na 4 body k dosažení lepší kontroly nad krypto aktivy:
Držet je podle stejných standardů jako zbytek finančního systému.
Přiměřeně je zdanit, protože současný daňový režim je minimální.
Posílit zveřejňování informací.
Zavedení přísných požadavků na transparentnost a normy, které musí dodržovat velcí provozovatelé.
Tato nová nařízení se nesnaží potlačit inovace, ale chránit peníze a úspory lidí. Také by to však znamenalo dlouhou cestu k zajištění toho, aby centrální banky neztratily ekonomickou kontrolu, kterou po dlouhá léta měly.