Povodně a auta: pokud je voda v interiéru, raději ani nestartujte

Zatopené auto
Foto: DALL-E (AI)

Experti z oblasti prodeje ojetých vozidel varují, že brzy po povodních se mohou začít objevovat povrchně opravená auta v inzerci a malých autobazarech. Pro laika však nemusí být vůbec snadné takové auto poznat.


Poškození vodou je to nejhorší, co může automobil potkat. Záleží na tom, jak vysoko voda vystoupala, zda se dostala jen ke kolům, do interiéru nebo do motorového prostoru. Samostatnou kapitolou jsou zaplavené elektromobily – experti AAA AUTO rozhodně doporučují ani se nesnažit je nastartovat. Počítejte také s tím, že brzy po povodních se začnou povrchně opravená auta objevovat v inzerci a malých autobazarech.

Pozor na podzemní garáže

První rada je zdánlivě banální, ale rozhodně je dobré si na ni vzpomenout dříve, než záplavy udeří. „Pokud hrozí autu riziko zatopení, odvezte jej někam na vyvýšené místo, třeba i dál od domova, a vyndejte z něj všechny věci, na nichž vám záleží. Pozor přitom na podzemní garáže – pokud jsou na nevhodně spádovaných místech, může do nich natéct dost vody, hlavně do nejnižších pater. Může tak být výhodnější auto vyvézt ven,“ říká Petr Vaněček, co-CEO AURES Holdings.

Důležitá je míra zaplavení

Co ovšem v případě, když se auto před velkou vodou uchránit nepodařilo? Záleží na míře zaplavení. „Pokud voda dosahuje jen po prahy karoserie, takže v ní byly ponořené jen náboje kol a brzdiče, až tak moc se neděje. Chce to ale postupovat podobně jako řidiči offroadů, kteří brodí přes vodní toky – sundat kola, vyčistit brzdy od bahna, pro jistotu vyměnit brzdovou kapalinu,“ radí Vaněček. Podle něj mohou později dělat problémy i ložiska kol, v nichž zdegraduje doživotní náplň maziva, takže i ty je lepší vyměnit, stejně jako olejové náplně diferenciálů.

Voda ve výfuku je už problém

Pokud je hladina vody o něco výše, takže třeba kapalina natekla do výfukového potrubí, může to být větší problém – v moderních autech v něm jsou katalyzátory, lambda sondy, u trochu starších modelů i filtry pevných částic (novější vozy je mívají častěji v motorovém prostoru). „Pak by bylo lepší auto nestartovat nechat ho odtáhnout do servisu, výfuk rozmontovat a vysušit. Pokud by se dostala voda do chladiče, také on se musí vyčistit, případně vyměnit,“ říká Vaněček.

Poškozená elektronika většinou znamená "totální škodu"

To však stále ještě není likvidační záležitost. Nejhorší je, pokud se voda dostane nad kola a nateče do interiéru. Všude je spousta elektroniky, docela nízko jsou řídicí jednotky airbagů a pyrotechnických předepínačů bezpečnostních pásů, u některých vozů bývá nízko i startovací baterie. Motor sice mechanicky může vydržet, do něj voda nateče málokdy, poškozená ale budou všechna čidla a elektrická i elektronická výstroj. „Jestliže je voda v interiéru, je lepší nezkoušet startovat a zavolat do servisu, aby auto odtáhli a pokusili se ho zachránit. Pokud máte havarijní pojistku, zároveň dejte rovnou vědět i pojišťovně, aby se na auto přijel podívat její likvidátor – velmi často vůz odepíší jako takzvanou totální škodu,“ říká Petr Vaněček. 

Oprava se většinou nevyplatí

Většinu zaplavených aut se totiž nevyplatí opravovat, náklady mohou převýšit jejich cenu. „Správně by po zatopení auta měla být vyměněna veškerá elektroinstalace, což znamená náklady v řádu vyšších desítek tisíc korun,“ říká Vaněček. Moderní vozy plné elektronické výbavy a bezpečnostních prvků totiž po zatopení vykazují výrazně zvýšenou náchylnost k poruchám – kdykoli může kolabovat elektronika, například ABS, ESP nebo přednárazový asistent. Nepříjemné jsou i častá selhání infotainmentů, které jsou na vodu velmi citlivé, dalším negativním efektem bývá v delším časovém horizontu koroze na neobvyklých a skrytých místech. 

Výměna oleje je nutná

V každém případě, pokud se rozhodnete třeba nepojištěné auto zachraňovat, bude to složité. „Pomůže diagnostika, která pozná vyzkratované řídicí jednotky, ale otázkou je, jestli riskovat nastartování auta s vodou degradovaným olejem. Ten určitě musíte před oživováním vyměnit, a to včetně toho v převodovce a diferenciálech,“ říká Vaněček.

Limit vodotěsnosti baterií u elektromobilů

A jak je to se zaplavenými elektromobily? Jejich baterie je sice vodotěsná, ale primárně proti odstřikující dešťové vodě – pokud se baterie, která bývá u nových vozů nejčastěji součástí podlahové plošiny, dostane pod vodu, záruka vodotěsnosti neexistuje. „S vytopeným elektromobilem rozhodně nejezděte, nechejte ho dovézt do servisu, kde poradí další postup podle manuálu výrobce,“ varuje Vaněček.

Pozor při nákupu ojetiny

S časovým odstupem po záplavách zase hrozí riziko, že se postižení budou snažit zatopené a povrchně opravené vozy prodat v soukromé inzerci nebo v autobazarech. „Na to jsme připraveni, máme přesný postup na detailní kontrolu, zda není bahno na těžko přístupných místech, třeba pod čalouněním dveří. Často bývá i za těsněním kolem dveří nebo pod palubní deskou. Hodně napoví i větší míra koroze pod kobercem v zavazadlovém prostoru nebo zápach,“ popisuje Vaněček.

Pečlivě sepsaná smlouva je základ

Nejlepší radou při koupi ojetého vozu v době po povodních je pečlivost a opatrnost – a prověřený prodejce. „Požadujte, aby v kupní smlouvě rozhodně bylo ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen, abyste v rámci reklamace mohli žádat finanční kompenzaci. U nás v AAA AUTO poskytujeme doživotní garanci vrácení peněz, pokud by se zatopený vůz přes všechna opatření dostal do prodeje,“ uzavírá Petr Vaněček.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.