Prudký nárůst cen energií povede některé Čechy pravděpodobně k tomu, že začnou k topení používat i dávno zapomenutá paliva. Třeba takové „Leninovy brikety“, kterými se někde topilo v době před rokem 1989.
Současná zima možná na český venkov vrátí staré metody, jak ušetřit za palivo do kamen. Na životní prostředí by to ale mohlo mít neblahý vliv. Lidé totiž přemýšlejí nad pálením v podstatě všeho, co hoří. Předejít tomuto stavu by měla podpora vlády, alespoň tedy podle prohlášení ministra financí Zdeňka Stanjury (ODS): „Platí, že budeme kompenzovat jak elektřinu, tak plyn,“ sdělil v úterý Právu Stanjura k připravovanému tarifu.
Ano, stav se vrací. Leninova briketa bude zase populární. Jde o igelitový pytlík naplněný pilinami, mourem a vyjetým olejem
Tomáš Menčík; Čtenář www.life24.cz
Vytápět dům plynem nebo elektrikou si však asi, a to ani přes státní podporu, nebude moci velká část populace dovolit. Alespoň ne v takovém rozsahu, jako v letech minulých. Lidé proto přemýšlí, že uzavřou část svých domů a přestanou v nich topit úplně. Jiní uvažují například nad fotovoltaikou, další zase kupují kamna na tuhá paliva. Jenže těm vyvstává otázka, čím v nich budou topit. Na nákup dřeva nebo uhlí je už mnohde pozdě a navíc se ceny těchto komodit také prudce zvyšují.
Čtenář našeho webu, p. Tomáš Menčík, tak varuje před tím, že by se do kamen mohlo dostat topivo, kterým se na vesnicích topilo ještě v době před rokem 1989. Říkalo se tomu „Leninovy brikety“ a bylo to opravdu něco strašného. Lidé si tohle topivo totiž vyráběli podomácku z pilin, fermeže, nebo vyjetého motorového oleje a mouru. Kdo neví, tak mour je vlastně uhelný prach. A jak se tyhle brikety podomácku vyráběly?
Používaly se k tomu nejčastěji igelitové sáčky od mléka. Do těch se dala kašovitá směs pilin, mouru a fermeže. Sáčky se následně zavázaly a směs se nechala ztvrdnout. O to se postarala právě fermež, která vzniká tepelnou úpravou lněného oleje. Ztvrdlé „brikety“ se potom dávaly do kamen a do kotlů. Výhřevnost nebyla špatná, co se ale linulo z komínů na střeše, to si asi každý dokáže představit. Černý zapáchající dým plný sazí.
Topíte doma plynem? Jak se vás zdražení energií dotkne? Budete přecházet na pevná paliva? Napište nám do diskuze.