Zachytávat na zahradě dešťovou vodu je v dnešní době nutnost. Když si ale nedáte pozor, může vás snaha o finanční úsporu a ekologický přístup k hospodaření pěkně bolet. A to doslova.
Kdo v dnešní době nezachytává dešťovou vodu do jímky, nebo alespoň do nějakého sudu, chová se z ekologického pohledu velice nezodpovědně. Vody je čím dál tím méně a zvyšující se teplota rozhodně žádnému obratu v tomto smyslu nenahrává. Jenže i se zachycenou vodou je potřeba umět hospodařit. Jinak může takový sud plný dešťové vody nadělat více škody než užitku.
Dešťová voda se v sudu totiž kazí a líhnou se v ní komáři. Ti totiž mají rádi stojatou vodu a slunce, resp. teplejší vodu. Stojí-li sud na slunci a nečerpáte-li z něj vodu alespoň každý týden, je více než pravděpodobné, že se v něm dříve nebo později začnou komáři líhnout. A protože na vylíhnutí potřebují přibližně deset dní, je právě týdenní vyprazdňování sudu velice důležité.
Jenže co dělat, když třeba odjíždíte na dovolenou a nechcete, abyste měli po návratu kolem domu hejna komárů? Pomoci by mohl trik, který nám poradil jeden zkušený zahrádkář. Podle něj totiž stačí nalít na hladinu vody v sudu trochu rostlinného oleje. Larvy komára totiž sice žijí ve vodě, ale část larvy vyčnívá kvůli dýchání nad hladinu. Jakmile se ale na hladinu vody naleje rostlinný olej, který se slije v jednu velkou, ale tenkou, mastnou skvrnu, budou mít larvy dýchání znemožněné a nevylíhnou se. Takovou vodou lze samozřejmě bez problémů zalévat. Pár kapek rostlinného oleje ničemu neuškodí. Ovšem pozor. Vodu nestříkejte na listy rostlin, aby na nich nezůstal olejový film.
Budete-li však vodou pravidelně zalévat, řekněme nejdéle jednou za pět až sedm dní, nemusíte se komárů bát. Stejně tak by vás neměli překvapit komáři v zahradním jezírku. Ovšem pouze v tom případě, že ho máte zarybněné. Jestliže v něm žádné rybky nemáte, rozhodně zvažte zapojení nějaké účinné filtrace. Do vody, která neustále cirkuluje přes filtr, komáři larvy nenakladou. Navíc, když si koupíte filtraci s možností fontánky, dostane vaše malé zahradní jezírko úplně jiný rozměr.
Máte nějaký vlastní způsob, jak se zbavit komárů ze zahradního jezírka, nebo sudu na dešťovou vodu? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.