Čištění grilu patří rozhodně mezi ty nejméně oblíbené činnosti spojené s grilováním. A protože se často stává, že se gril čistí až druhý den ráno, v tom horším případě až před další grilovačkou, je dobré vědět, jak na to.
Grilovací sezóna začíná a ze zahrad se tak začínají linout příjemné vůně různých mas a klobásek. To tedy pouze v tom případě, že se griluje na čistém roštu. Zdá se to sice jako samozřejmost, ale ruku na srdce, komu by se chtělo hned po grilování rošt čistit. Většinou se to nechává až na druhý den, nezřídka však až na další grilovačku. Jenže v takovém případě se pak rošt čistí už velmi obtížně. Nechat ale na roštu napečené zbytky není dobře. Při dalším grilování se na ně bude přichytávat maso a po pár takových grilováních už maso z roštu ani nesundáte. Nebude na něm krásná zlatavá mřížka, bude se připalovat a při obracení trhat. Jak tedy rošt vyčistit, když jsme to nechali až na poslední chvíli?
Jak vyčistit zahradní gril
Jestliže budete rošt čistit druhý den po grilování, mohou vám pomoci zbytky piva z předchozího dne. Slejte poslední doušky z nedopitých láhví, nebo plechovek do nějaké nádoby, přidejte vodu a jedlou sodu a rošt do tekutiny na několik hodin ponořte. Nepoužívejte saponáty a už vůbec nedávejte rošty do myčky. Hlavně ne ty litinové. Litinové rošty si vůbec pořádně hýčkejte. Ačkoliv i na litinu existují kartáče s kovovými štětinami, my doporučujeme kovové kartáče na litinu nepožívat. Mohla by se narušit její struktura a po nějakém čase by se mohlo maso k roštu přichytávat.
Rošty nechte v lázni alespoň dvě hodiny. To by mělo na změknutí napečených zbytků masa, marinády, nebo třeba cukru z grilovaného ananasu, stačit. Potom už jenom stačí očistit gril speciální houbičkou. Kdyby byly dvě hodiny málo, nechte rošt ležet v lázni klidně celou noc. Pak by to mělo jít samo.
Grilovací rošt byste ale měli čistit průběžně i během grilování. Nejen kvůli tomu, že se vám nebude chtít druhý den do čištění, ale také kvůli tomu, aby každý nový pokrm šel na krásně čistý rošt. Za prvé nechcete na grilovaném ananasu cítit pachuť třeba grilované ryby, která na roštu byla před ním, a za druhé určitě chcete mít na každém ugrilovaném kousku krásně vypálenou mřížku od rozpáleného roštu. To je totiž známka toho, že to s grilováním myslíte opravdu vážně a že grilovat umíte.
A ten alobal z titulku? V případě, že se vám třeba během grilování zlomí čistící kartáč, nebo ho z nějakého důvodu nemáte, můžete pro rychlé čištění zkusit zmuchlat kousek alobalu, vzít ho do grilovacích kleští a rošt tak vyčistit. Je to sice nouzovka, ale jako rada se to může někdy hodit.
Máte nějaký tip, jak vyčistit grilovací rošt od napečených zbytků masa a tuku? Napište nám do diskuze.