Šetřit na energiích bude letos asi každý. Jezdit méně autem, méně topit, šetřit teplou vodou. Na spoustu drobností se ale zapomíná. Přitom právě tyhle drobnosti mohou v konečném vyúčtování představovat velké částky.
Velká část lidí si bude letošní zimu pravděpodobně muset utahovat opasky. Prudký nárůst cen energií, potravin, paliv a spotřebního zboží ani žádnou jinou alternativu asi nenabízí. Šetřit se bude leckde. Včetně šetření za topení a elektrickou energii. Kromě toho, že se hodně lidí chystá méně svítit, nebo ohřívat vodu v bojleru, ti extra spořiví přemýšlí i nad drobnějšími úsporami.
Protože jak se říká, halíře dělají talíře. I drobné úspory totiž mohou v konečném důsledku znamenat citelné částky. Například nabíječky mobilů, nebo spotřebiče s režimem standby. Ona totiž i nabíječka mobilu ponechaná v zásuvce spotřebovává elektrickou energii. Není jí samozřejmě moc, ale za nulu to také není.
Spotřeba elektrické energie u dnešních moderních monitorů a televizorů činí v režimu standby většinou 0,5 wattu, což je hodnota nařízena Evropskou komisí. Jakkoliv se může zdát, že to je zanedbatelná spotřeba, v součtu za celý rok to už nějakou tu stokorunu udělat může. V domácnosti se totiž většinou nachází více monitorů a televizí, než jen jeden kus a navíc, dalších spotřebičů s režimem standby se v každé domácnosti najde několik. Mohou to být DVD přehrávače, aktivní reproduktory, elektronické hudební nástroje, tiskárna k počítači a mnoho dalších.
Hodně se také diskutuje nad tím, zda vytahovat ze sítě nabíječky na mobilní telefon. Za nás určitě ano, ale nikoliv kvůli úspoře elektrické energie. I když ani nabíječka nebude v zásuvce za „nulu“ a nějaký minimální odběr mít bude. V ročním vyúčtování to však může být nanejvýš několik desetikorun a to kdoví jestli. Nicméně vytahovat nabíječku ze zásuvky byste měli kvůli možnému riziku jejího vzplanutí. Především neznačkové produkty mohou někdy způsobit pěkný problém,
Také byste neměli nechávat baterky do různých zařízení v nabíječce po dobu delší, než je doba nutná na jejich dobití. Nejen, že to může ničit samotnou baterii, ale pochopitelně to znamená i nějaký zbytečný odběr.
Myslíte, že má smysl vytahovat nabíječky ze zásuvky a vypínat přístroje, místo ponechání v režimu standby? Napište nám do diskuze.