Také Italové se bojí letošní zimy a nárůstu cen energií. Přesto si o nářcích českých občanů myslí, že jsou důsledkem určité rozmazlenosti z dob minulých. A mají částečně pravdu.
Energetická krize se dotkne pravděpodobně všech občanů Evropy. Prudký nárůst cen paliv a energií se nepromítá pouze do cen u čerpacích paliv, ale také do cen za vytápění a teplou vodu. Kvůli razantnímu zdražení cen plynu a hrozbě omezení dodávek této komodity z Ruska se Češi bojí, že budou v zimě mrznout. „Jste moc rozmazlení“, vzkazují jim někteří Italové. Proč?
V roce 1991 jsem se odstěhovala za manželem do Říma a je pravda, že klimatizace byla skoro v každém bytě, ale topení téměř v žádném
Milada C.; Češka žijící v Římě
Podle Italů totiž naše byty výrazně přetápíme. To potvrzuje i Češka Milada C., která se v roce 1991 odstěhovala za manželem do Říma, kde žije dodnes. „Manžel za mnou do Československa jezdil už před rokem 1989 a vždy se divil, že nám v panelákovém bytě hřeje topení a my máme otevřená okna“, vypráví Milada a pokračuje: „Manžel pak kolegům v Římě vyprávěl, že Češi mají sice prázdné obchody, chodí oblečeni jak trestanci a na ulicích jezdí samé „popelnice“ ale doma si topí jak ti největší boháči“.
Italové totiž nejsou na velké topení v bytech příliš zvyklí. Samozřejmě, že to je dáno příznivějším klimatem, ale topit si v bytech na 22°C nenapadne ani toho největšího zhýralce. „Běžná teplota se v bytech v Itálii v zimě pohybuje kolem 18°C. Když je nám chladno, vezmeme si svetr. Chodit doma ve spodním prádle, to se v Itálii skutečně nenosí“, usmívá se Milada. A ekonomové jí dávají za pravdu.
Snížením teploty o jeden stupeň Celsia lze totiž snížit náklady na topení přibližně o šest procent. Stačí tedy teplotu 22°C, na kterou si Češi své byty vytápějí nejčastěji, snížit na 19°C a dá se uspořit cca 15 % nákladů. A to už je významná úspora. Navíc ze zdravotního hlediska je nižší teplota rozhodně lepší, než přetopený byt.
Na kolik stupňů si vytápíte byt? Budete teplotu v bytě snižovat? Napište nám do diskuze.