Blockchain je distribuovaná databáze, která je sdílena mezi uzly počítačové sítě. Blockchain jako databáze ukládá informace elektronicky v digitální podobě. Blockchainy jsou nejlépe známé pro svou klíčovou roli v systémech kryptoměn, pro udržování bezpečného a decentralizovaného záznamu transakcí.
Jedním z klíčových rozdílů mezi typickou databází a blockchainem je struktura dat. Blockchain shromažďuje informace dohromady ve skupinách, známých jako bloky, které obsahují sady informací. Bloky mají určité úložné kapacity a po naplnění jsou uzavřeny a propojeny s dříve vyplněným blokem, čímž se vytvoří řetězec dat známý jako blockchain.
Databáze obvykle strukturuje svá data do tabulek, zatímco blockchain, jak jeho název napovídá, strukturuje svá data do bloků, které jsou spojeny dohromady. Tato datová struktura ze své podstaty vytváří nevratnou časovou osu dat.
Jak funguje blockchain?
Cílem blockchainu je umožnit digitální informace zaznamenávat a distribuovat, ale ne upravovat. Tímto způsobem je blockchain základem pro neměnné účetní knihy nebo záznamy o transakcích, které nelze změnit nebo odstranit. To je důvod, proč jsou blockchainy známé také jako technologie distribuované účetní knihy (DLT).
Kdo blockchainy používá?
Jak nyní víme, bloky na blockchainu ukládají data o peněžních transakcích. Dnes na blockchainu běží více než 10 000 dalších kryptoměnových systémů. Ukazuje se ale, že blockchain je ve skutečnosti spolehlivým způsobem ukládání dat i o jiných typech transakcí.
Mezi některé společnosti, které již začlenily blockchain, patří např. Pfizer, Siemens, Unilever a řada dalších. Například společnost IBM vytvořila svůj blockchain Food Trust, aby sledovala cestu, kterou potravinářské produkty absolvují. Je to z toho důvodu, že potravinářský průmysl zaznamenal bezpočet propuknutí E. coli, salmonely a listerie. V minulosti trvalo týdny a někdy i měsíce najít zdroj. Používání blockchainu dává společnostem možnost sledovat trasu potravinářského produktu od jeho původu, přes každou zastávku, kterou učiní.
Blockchain v budoucnosti
V dnešní době není otázkou, zda se starší společnosti chopí této technologie – otázkou je, kdy. Dnes jsme svědky šíření NFT a tokenizace aktiv. Příštích deset let se tak ukáže jako důležité období růstu pro blockchain.