V tomto článku se podíváme na pár známých krádeží kryptoměn. Článek se zaměří na burzu Mt.Gox, Linode, italskou burzu Bitgrail a na síť Wormhole
MT Gox
Mt. Gox zůstává největší loupeží kryptoměny v historii, v letech 2011 až 2014 bylo ukradeno více než 850 000 bitcoinů. Mt. Gox tvrdil, že chyba, která způsobila ztrátu, je způsobena základní chybou v bitcoinu. V září 2011 však bylo zjištěno, že soukromé klíče Mt.Gox byly kompromitovány a firma nepoužila žádné auditorské techniky k odhalení tohoto narušení. A protože burza pravidelně používala bitcoinové adresy, byla ukradená sada klíčů neustále používána ke krádežím nových vkladů a do poloviny roku 2013 bylo z burzy odebráno přes 630 000 BTC.
Linode
Tato webhostingová firma byla využívána bitcoinovými burzami a velrybami komunity. Linode byl hacknut v červnu 2011 a bylo ukradeno minimálně 46 tisíc bitcoinů, přesný počet je však neznámý.
Bitgrail
Bitgrail byla malá italská burza, která obchodovala s obskurními kryptoměnami jako Nano (XNO), dříve známými jako RaiBlocks. Nano mělo v listopadu 2017 hodnotu pouhých 20 centů; když se však ceny zdržely kolem 10 dolarů, burza byla v únoru 2018 napadena hackery, čímž se ztráty BitGrailu vyšplhaly na 146 milionů dolarů. Kybernetická krádež kryptoměny oklamala více než 230 000 lidí. Bohužel malé burzy neimplementují základní ochranu. Podle ředitele národního centra pro kybernetické zločiny Ivana Gabrielliho se ukázalo, že do skandálu byl zapleten generální ředitel BitGrail.
Wormhole
Toto je první a jediná podstatná krypto loupež v roce 2022. Síť Wormhole je platforma DeFi, která uživatelům umožňuje vyměnit Solana přímo za jiné kryptoměny. 2. února hackeři zneužili zranitelnosti sítě a ukradli Ether (nativní token Etherea) v hodnotě přibližně 325 milionů USD. Síť byla poté odstraněna, aby se prozkoumaly potenciální chyby a výsledný hackerský útok.