Sehnat dnes řemeslníka není vůbec nic snadného. Zaplatit pak za jeho práci může být pro mnoho zákazníků pořádný finanční „zásek“. Podle lékaře z pražské nemocnice jsou platy některých doktorů třetinové.
Zkoušeli jste v poslední době sehnat řemeslníka? Například elektrikáře? My jsme museli. Při nedávných bouřkách nám totiž do domu udeřil blesk. V domě vypadla elektrika, stačilo nahodit jistič a vše šlo. Vše, až na bojler. Ten je napojen na tzv. „noční proud“ a z nějakého důvodu vyhořela pojistka, na kterou je bojler napojen. Jde vlastně o samostatný jistič a je potřeba ho vyměnit. Pro někoho banalita, pro jiného neřešitelný problém.
Hledá se domácí kutil
Patřím bohužel mezi ty druhé, takže jsem začal shánět elektrikáře. Snažím se už týden, zatím bezúspěšně. Sprchujeme se ve studené vodě, manželka nadává, že nejsem schopen zajistit opravu, ale já prostě elektrice nerozumím. Ona také neumí uvařit svíčkovou, nebo uplést svetr. To jí ale samozřejmě říci nemohu. Napadlo mě, že spásou by mohl být soused. Je to začínající doktor a přestavuje starý venkovský dům. Říkal jsem si, že na řemeslníky bude mít určitě nějaký kontakt.
Řemeslo má zlaté dno
Ale chyba lávky. „Kamaráde, ani se neptej“, odpovídá mi přes plot soused na otázku, jak mu jde přestavba, a pokračuje: „Měsíc sháním obkladače do koupelny, ale nikdo se se mnou nechce bavit. Celý barák by mi postavili, ale malé zakázky se jim prý nevyplatí,“, přibližuje soused realitu při hledání řemeslníka. „V příštím životě si udělám učňák a bude ze mě milionář,“ uzavírá s hořkým úsměvem. U piva mi potom sděluje, že najít elektrikáře na výměnu jističe bude asi nemožné. Malými zakázkami se prý většina řemeslníků vůbec nezabývá. Mají práce na měsíce dopředu. „Jezdí v drahých autech, zatímco já denně ve špitále dělám za peníze, co má holka za kasou,“ neodpustí si ještě poznámku soused, podle kterého jsou řemeslnící milionáři, co jen tak nějakou zakázku nevezmou.
Venkovská hospoda jako záchrana
Při návštěvě místní hospody, kam mě manželka poslala jako do instance poslední naděje, zjišťuji, že řemeslo je skutečně zlatý důl. V podstatě všichni, co v hospodě seděli, nějaké řemeslo ovládají a prý mají na týdny dopředu plný kalendář. Zedník, instalatér, studnař i elektrikář. Ten se ale slitoval a prý za láhev slivovice jistič vymění. Práce to byla na 15 minut a nechtěl opravdu víc než tu láhev. Tchán je totiž z Moravy.
Bude zajímavé sledovat, jak se to s různými opravárenskými profesemi bude v budoucnu vyvíjet. Bude třeba za dvacet let umět vůbec někdo spravit protékající toaletu, nebo kapající kohoutek? Když nepůjde mixér, nebo třeba žehlička, budeme to hned vyhazovat a kupovat nové? Co si o tom myslíte? Registrujete úbytek řemeslníků? Měli jste v poslední době problém s tím nějakého sehnat? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.