Je údajně úplně jedno, jak daleko se jede. Bart, maďarský ohař plzeňské majitelky, se pozvrací vždy těsně před cílem. Úklid auta pak zabere několik hodin. Co s tím? Dá se to vůbec nějak řešit?
Psa byste na cestování autem měli zvykat již od štěněcího věku. Je to jako s dětmi. Když si zvyknou, dříve nebo později bude cestování v autě naprosto bezproblémové. Ovšem stejně jako u dětí, tak i u zvířat existují určité výjimky. Jednu takovou má pravděpodobně doma Alena z Plzně, která si před pěti lety pořídila maďarského ohaře, resp. Vizslu. Bart, jak se pejsek jmenuje, má podle Aleny jednu specifickou schopnost. Údajně se pozvrací vždy jen těsně před cílem. Bez ohledu na to, jak daleko se jede.
Alena jezdí ráda na výlety. Ale protože má psa, musí ho brát vždy s sebou. Proto ho už od mala vozila v autě. Nejdříve na podlaze před sedadlem spolujezdce, později vzadu v kufru auta. „Jako malý se v autě vždy pozvracel. Někdy i několikrát,“ popisuje svoje zkušenosti Alena a pokračuje: „Jenže s přibývajícím věkem se to moc nezlepšilo. Bart se vždycky pozvracel cca 10 kilometrů před cílem. A bylo úplně jedno, jestli jsme jeli 30 kilometrů za Plzeň na houby, nebo třeba až do Českého Krumlova,“ nechápe Alena.
My jsme se proto inspirovali doporučeními, které přinesla společnost carVertical, a zkusili jsme je sami vyzkoušet. Několik našich redaktorů totiž psy má a ne všichni cestování v autě snáší bez problémů. Se psem totiž můžete dojet bez problémů až k moři. Má to ale svá pravidla. A jaká jsou tedy zmíněná doporučení? Tady jsou:
Vyberte správné auto
Pokud máte velkého psa, měli byste uvažovat o vozech typu kombi nebo SUV. Malé vozy typu kupé nebo hatchback mohou sice také slušně posloužit, ale nemusí tam být dostatek místa pro vašeho psa. A to nemluvíme o přepravce! Pes se potom cítí ve stresu a cestování snáší mnohem hůře.
Nechte svého psa, aby si zvykl na auto
Pokud se váš miláček nachází ještě ve štěněcích letech, asi nebude nejlepším nápadem vyrazit s ním na dvoutýdenní výlet. Začnete s kratšími výlety, aby se váš pes seznámil s jízdou v autě a neprožíval stres.
Vyčerpejte svého psa před jízdou
Ne každý pes si cesty autem užívá, takže nejlepší věc, kterou můžete před nadcházející cestou udělat, je unavit ho. Jděte si společně zaběhat, vezměte ho na dlouhou procházku, nebo mu dopřejte jiný pohyb předtím, než se vydáte na cestu, aby ji váš miláček mohl většinou prospat.
Nekrmte svého psa před cestou
Asi nejdůležitější zásada. Pokud psa nakrmíte, měli byste počkat alespoň 2 hodiny, než se vydáte na cestu. Jinak byste mohli riskovat nevolnost psa a znečištění celého auta.
Ujistěte se, že je váš pes připoután a v bezpečí
Vždy používejte speciální bezpečnostní postroj pro zajištění psa, nebo mu pořiďte přepravní box odpovídající velikosti. Tím zajistíte, že váš mazlíček bude v případě nehody v bezpečí.
Naplánujte pravidelné zastávky
Pokud jedete na delší výlet, zastavujte každé 2-3 hodiny a dopřejte svému psovi i sobě trochu pohybu.
Nenechávejte svého psa v autě během letních měsíců
Za horkého dne nikdy nenechávejte psa ve vozidle, protože teplota může snadno dosáhnout úrovně sauny. Dopřejte mu dostatečný pitný režim. Vždy s sebou mějte trochu vody, aby nedošlo k dehydrataci vašeho psa, což se může na delších cestách stát poměrně snadno.
Zavírejte okna
Přestože psi rádi vystrkují hlavu z okna auta, neměli byste je v tom podporovat, protože prach, nečistoty nebo hmyz mohou snadno poškodit jejich zrak.
Vezměte s sebou pas svého psa
V případě, že byste během cesty potřebovali navštívit veterináře, nezapomeňte si s sebou vzít pas svého psa a záznamy o jeho očkování.
Psi milují objevování nových míst - proto je váš čtyřnohý miláček tím nejlepším společníkem, když se vydáte na výlet. I když poté strávíte nějakou tu hodinku úklidem, abyste se zbavili všech chlupů z auta, společné chvíle budou stát za to.
A jak zvládá cesty autem váš pes? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme