Při nakupování potravin lze ušetřit velkou částku peněz. Někdy dokonce i stokoruny. A rozhodně tím nemyslíme začít nakupovat méně kvalitní potraviny. Spíše naopak.
Dostali jste chuť například na chilli con carne? Je to jednoduché jídlo, které chutná snad každému a ani jeho příprava není nijak složitá. Stačí mleté maso, fazole, rýže, rajčata, papriky, nějaké to koření, tortilly a přibližně hodinka vaření. Skvělý oběd je na stole a po jídle se jenom zapráší. Možná se ale zapráší i ve vaší peněžence, když budete nakupovat bez rozmyslu. My jsme si nákup surovin na tenhle recept vyzkoušeli a zjistili jsme, že se dá nakoupit i o 150 korun levněji.
Jak je to možné? Vysvětlení není nic složitého. V dnešní uspěchané době jsme si navykli nakupovat potraviny, s jejichž přípravou budeme mít co nejméně práce. Nic proto tomu, čas někdy prostě potřebujeme a chceme se věnovat něčemu jinému, než vaření. Práci, dětem, nebo třeba svým koníčkům. A tak v potravinách kupujeme rýži ve varných sáčcích, fazole v nálevu, předsmažené hranolky, nebo třeba celá hotová jídla. Někdy není zbytí, ale zkusili jste si někdy spočítat, o kolik je takový nákup dražší? My ano.
Začněme například rýží. Průměrná krabička rýže Basmati ve varných sáčcích stojí v obchodě přibližně 60,- Kč. Jde o 400g balení, takže přepočteno na kilogram je cena takové rýže 150,-Kč/kg. Přitom cena stejné rýže, ovšem sypané, tedy bez obalu, stojí ve stejném obchodě pouhých 80,-Kč/kg. Rozdíl 70,-Kč na kilogramu rýže jen za to, že je ve varných sáčcích? Zvažte sami, zda to potřebujete.
Podobně jsou na tom i fazole, které do chilli con carne neodmyslitelně patří. Kilogram sypaných červených fazolí stojí 81,-Kč, ovšem 400g plechovka fazolí v nálevu stojí nejméně 35,-Kč. Tady je ovšem nutno ještě podotknout, že 40 % obsahu plechovky tvoří nálev. Čistá hmotnost fazolí v plechovce je tedy cca 240g, což v přepočtu na kilogram znamená cenu 146,-Kč. Rozdíl na kilogramu tedy přibližně 60,- Kč. Opět je na vás, zda potřebujete rozměklé fazole v nálevu, či zda si je připravíte sami namočením do vody.
Úplně stejně bychom mohli počítat úsporu například u kukuřice, která do receptu také patří, nebo třeba u tortill, které si doma vyrobíte během chvilky za desetinu ceny. Ale nejde pochopitelně jen o chilli con carne. Uspořit se dá i při nákupu například předsmažených hranolek, obalovaného sýru, porcovaného drůbežího masa, hotových jídel, atd.. Je tak na každém, zda si koupí připravená kuřecí prsíčka za vyšší cenu, nebo si je vyřízne z kuřete sám a zbytek použije například na polévku nebo na rizoto. V obchodě to totiž funguje stejně jako v běžném životě. Prostě pohodlí něco stojí. A komu to za to stojí, ten ať si ho koupí. Proti tomu nic. Jen říkáme, že to jde i jinak.
Upřednostňujete při nákupu potraviny, které vaření usnadní, nebo raději ušetříte nějakou tu korunu a vše si připravíte sami? Napište nám do diskuze.
Zdroj: Eliška Konečná; CarTrax; Wikimedia Commons