Zbohatl za deset měsíců. Jezdil v Octavii, teď má na kapotě čtyři kruhy. Z bytu se přestěhoval do domku za město a na Vánoce prý pojede s rodinou do Thajska. To vše údajně díky zvýšeným cenám za energie.
Zatímco drtivá většina českých občanů pociťuje zdražení elektrické energie a dalších komodit velmi negativně, existuje také malé procento těch, kteří právě v tomto období generují velké zisky. Podobně jako pandemie covidu doslova „vykopla“ na strmou růstovou dráhu různé doručovací platformy, tak i zdražování energií pomohlo několika firmám k rapidnímu zvýšení svých zisků. A nemluvíme pouze o výrobcích a distributorech energie. Na své si přišly i malé firmy, případně jednotlivci.
Tvrdí to alespoň náš čtenář, který nám do jedné diskuze u článku o vysokých cenách energií napsal, že jemu současná situace naprosto vyhovuje: „Doteď jsem jezdil oktávkou, teď mám audinu, barák za městem a poprvé v životě se podívám do Thajska. Kšefty máme na rok dopředu“. Z kontextu příspěvku je pravděpodobné, že se čtenář, který nám napsal pod přezdívkou „Milionar z chatrce“, zabývá prodejem a instalací fotovoltaických panelů, prodejem infra saun a také topných infrapanelů. Sauny podle nás teď zrovna asi nefrčí, ale prodeje a instalace fotovoltaických panelů, a možná i prodeje topných infrapanelů, zažívají velký boom.
Může za to nejen současná situace, ale také podpora ze strany státu. Podle firem, které se montáží fotovoltaických panelů zabývají je však aktuálně velký problém s jejich dostupností. Některé výkonové varianty a také některé kapacity úložišť, resp. baterií, jsou údajně vyprodány na půl roku dopředu. A je základním ekonomickým vzorcem, že když je po něčem velká poptávka a je toho málo, ceny rostou. To je asi i případ výše uvedeného čtenáře, jemuž obchody vzrostly pravděpodobně právě až v současné době, kdy ceny energií letí vzhůru.
Fotovoltaické panely ale nejsou pro každého a jejich cenová návratnost se počítá na roky. Přesto stojí za to, alespoň třeba pro majitele rodinných domů, nad střešními panely popřemýšlet a zjistit si, zda by jejich instalace pro ně byla ekonomicky výhodná. V každém případě je ale potřeba počítat s dlouhou dobou, která uplyne od objednávky k realizaci. Jak jsme si dnes telefonicky ověřili u tří firem z Prahy, dodací lhůta, resp. lhůta k plnému spuštění a napojení celého systému do sítě, se skutečně může pohybovat až na hranici šesti měsíců.
Uvažujete nad pořízením fotovoltaických panelů? Proč ano, proč ne? Napište nám do diskuze.