Při střetu protijedoucích aut na úzké silnici bez dělící čáry může mít nevinný řidič problém. Ani palubní kamera totiž často nepomůže prokázat vinu druhého řidiče a řešení je tak mnohdy komplikované.
Úzká silnice, sotva pro dva osobáky. V protisměru dodávka, jejíž řidič si se šířkou silnice starosti zrovna nedělá, jede téměř prostředkem. Jinak než „polibkem“ zrcátek protijedoucích aut to dopadnout nemůže. Kdo nehodu zavinil? Jak se to bude dokazovat? Pomůže kamera v autě? Odpověď není tak snadná, jak by se mohlo zdát.
Silnice bez dělící čáry je problém
Palubní kamera v autě je fajn. Může pomoci třeba v situaci, kdy dojde k dopravní nehodě a bude potřeba nějaký důkaz, jak k nehodě došlo. Jenže není nehoda jako nehoda. Například takový střet zpětných zrcátek dvou protijedoucích vozidel je téměř vždy problémem. Tím spíše, jedete-li po úzké silnici bez středové dělící čáry. V takovém případě totiž nepomůže ani záznam z palubní kamery. Ze záznamu totiž nemusí být jasné, jestli řidič přejel pomyslný střed vozovky, či nikoliv.
Pomůže kamera?
Co v takovém případě dělat? Jestliže není viník nehody ochoten přiznat svoji vinu, budete mít asi problém. Celá situace tak velmi pravděpodobně skončí dělením viny 50:50. To ostatně potvrdil i nejmenovaný policista, který s námi právě okolnosti takové dopravní nehody diskutoval: „Takové případy se v drtivé většině případů odkládají. Každý z řidičů totiž tvrdí, že nehodu způsobil ten druhý. A bohužel, ani záznam z palubní kamery nemusí být v případě nehody na silnici bez středové dělící čáry průkazný.“
"Pade na pade"
Podle policisty je dobré na takovou dohodu přistoupit. Případný soudní spor by byl podle něj totiž dlouhý, finančně náročný a výsledek velmi nejistý: „Jestliže jde skutečně pouze o zrcátka, je dohoda 50:50 asi nejlepším řešením. Zrcátka moderních aut sice obsahují kromě vyhřívání třeba i kamery nebo zobrazení varování před objektem v tzv. mrtvém úhlu, ale i v takovém případě bych se asi přiklonil k dohodě.“
Jiná situace pochopitelně nastane v situaci, kdy dojde k nehodě s vyšší škodou, nebo k nehodě se zraněním. V takovém případě policie pochopitelně detailně řeší, kdo nehodu způsobil, a to třeba i za účasti soudních znalců, kteří mohou zkoumat i případné záběry z palubních kamer. V podobných případech bez ohledu na to, zda byla na silnici dělící čára, či nikoliv.
Stala se vám někdy podobná dopravní nehoda? Jak jste postupovali a jaký byl výsledek? Napište nám do diskuze.